سمنان واقعاً جزو ۱۰ استان دارای کم‌ترین نرخ بیکاری است؟

به گزارش خبرگزاری فارس، اسماعیل غنیان، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان سمنان مدعی شده که سمنان جزو ۱۰ استان دارای کم‌ترین نرخ بیکاری در کشور است.

غنیان، این مهم را حاصل همت جهادی کارفرمایان، کارگران، دستگاه‌های اجرایی و مدیریت و هدایت شخص مدیر اول استان سمنان عنوان کرده است.

اینکه استان سمنان در طول سالیان متمادی جزو استان‌های برتر در حوزه کمترین نرخ بیکاری بوده، شکی نیست؛ اما چه کسی است که نداند یکی از مهم‌ترین دلایل این امر، جمعیت بسیار کم این استان در مقایسه با سایر استان‌های کشور است و اگر قرار باشد با این محدودیت جمعیت جزو اولین‌ها در آمار بیکاری باشیم، تکلیفمان با کرام‌الکاتبین است؟

عوامل مهمی مانند نزدیکی به پایتخت کشور و رغبت سرمایه‌گذاران می‌توانسته به‌عنوان فاکتوری مهم در ایجاد اشتغال لحاظ شود که متأسفانه از این فاکتور چندان بهره‌ای نبرده‌ایم؛ مقایسه‌ای سطحی بین استان سمنان با مناطقی چون قزوین، اراک، کرج و… گواه این مدعاست.

فقط ۱۲ هزار شغل پایدار!

اما این مدیر کهنه‌کار در حوزه کارگری، آمار جالب دیگری داده، مبنی بر اینکه از سال ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۸ حدود ۱۱ هزار نفر بر تعداد بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی استان سمنان افزوده شده است؛ یعنی میانگین سالانه رقمی کمتر از دو هزار نفر!

آنچه مسلم است تعریف «اشتغال پایدار» را باید در همین حوزه یعنی بیمه تأمین اجتماعی عنوان کرد و با این تعریف در حدود ۶ سال که سه سال آن با کمترین موانع روبه‌رو بوده‌ایم، فقط ۱۲ هزار شغل پایدار در استان سمنان شکل گرفته است.

قطعاً چنین آماری در استانی با پتانسیل‌های بالا نه‌تنها موجب فخر و مباهات نیست، بلکه به کار بردن واژگانی و تعابیری مثل «دستیابی به این مهم» خیلی محلی از اعراب نخواهد داشت که بگوییم حاصل فلان سیاست بوده است!

امروز استان سمنان با داشتن استعدادهای بالقوه در بسیاری از زمینه‌ها می‌تواند علاوه بر حذف بیکاری در بالاترین سطوح، کمک‌حال استان‌های هم‌جوار باشد که با کمال تأسف چنین نبوده و یکی از دلایل مهم این ناکامی، رضایت مدیران به حداقل‌ها در این دیار و نازیدن بدان‌ها بوده است.
عقب‌ماندگی تأسف‌بار از قافله توسعه

استان سمنان در مقایسه با مناطق هم‌طراز خود در نزدیکی به پایتخت به حد تأسف باری از قافله رشد و توسعه عقب مانده است و اگر فاکتور کم‌جمعیتی به کمکش نمی‌آمد، امروز با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو بود؛ اگرچه همین الآن هم بیکاری نامتعارف در برخی نقاط استان سمنان بسیار آزاردهنده است.

در حال حاضر، بیکاری بین جوانان و به‌ویژه فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در شرق استان سمنان رو به فزونی است و خانواده‌های زیادی از این بابت در رنج قرار دارند.

هنوز جوانانی با مدرک فوق‌لیسانس از دانشگاه‌های معتبر تهران هستند که در حال مسافرکشی بوده و استمداد شغل دارند؛ مانند او بسیارند و مدیران استان سمنان باید بدانند که عنوان کردن نام استان بین ۱۰ استان دارای کمترین بیکاری به هیچ عنوان مایه مباهات نخواهد بود.

حبیب‌الله محقق، دبیر اجرایی خانه کارگر استان سمنان گفت: فعلاً ما بلاگردان سوء مدیریت برخی مسؤولان دولتی شده‌ایم؛ اگرچه سنگ صبور بودن برای این قشر جزو افتخارات ماست؛ اما حقوق و مزایا و برخورداری‌ها از آن دولتمردان و توهین و ناسزایش برای ماست!