شرط خدمت سربازی از گواهینامه برداشته شد

شرط خدمت سربازی از گواهینامه برداشته شد.

معاون حقوقی و پارلمانی راهنمایی و رانندگی ناجا گفت: شرط خدمت سربازی از گواهینامه برداشته شد

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان؛ ، سرهنگ محمد ترحمی غروب سه شنبه در کنفرانس خبری با حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه به میزبانی سالن جلسات دانشگاه صنعتی شاهرود بابیان اینکه ماده ۵۸ نظام‌وظیفه، نیروی انسانی را موظف کرد تا نسبت به شناسایی سربازان غایب و تحویل آن‌ها به مراجع قضایی برای خدمت اقدام کنند، ابراز داشت: در سال ۹۵ قانون بیمه شخص ثالث توسط مجلس تصویب شد که در ماده ۵۴ این قانون برای اخذ گواهینامه بررسی شرایط مشمولیت لازم نیست که بند الف ماده ۱۰ قانون نظام‌وظیفه را نسخ ضمنی کرد.

وی افزود: با توجه به اینکه تصادفات افراد فاقد گواهینامه تنها زندان‌ها را پر می‌کند و برای حل این مشکل خدمت سربازی از شرایط اخذ گواهینامه برداشته و روز گذشته در دیدار رئیس مجلس و رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ماده ۵۴ قانون بیمه مصوب شد تا قانون با هماهنگی ستاد کل اجرایی شود.

معاون حقوقی و پارلمانی راهنمایی و رانندگی ناجا در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر اینکه تصادفات در شش‌ماهه نخست سال جاری را چطور ارزیابی می‌کنید، ابراز داشت: خوشبختانه در شش‌ماهه نخست سال جاری با کاهش تصادفات به نسبت مدت مشابه سال قبل مواجه بودیم و می‌کوشیم تا با اجرای اقدامات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری آمار تصادفات حوادث رانندگی را به حداقل برسانیم.

ترحمی با انتقاد از اینکه شورای عالی ایمنی متاسفانه در کشور وجود ندارد، تصریح کرد: سال گذشته لایحه شورای عالی ایمنی حمل‌ونقل به ریاست رئیس‌جمهور فرستاده و در کمیسیون عمرانی مطرح شد اما بنا به دلایلی به مرحله اجرا درنیامد که امروز ضروری‌ترین نیاز کشور یعنی شورای عالی ایمنی حمل‌ونقل به ریاست رئیس‌جمهور باید محقق شود.

وی بابیان اینکه شهرداری در شهرهای بالای یک‌میلیون نفر جمعیت باید امکانات پلیس را تأمین کنند، افزود: در برنامه ششم توسعه در ماده ۳۸ در خصوص کاهش تصادفات آمده که نیروی انتظامی و دستگاه‌های متولی باید زمینه ایجاد فرهنگ را فراهم و تمام معابر کشور به دوربین هوشمند مجهز شوند.

تغییرات اعمال شده در صدور گواهینامه‌های جدید

مدرس تصادفات کشور همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر میزان تغییرات اعمال شد در صدور گواهینامه‌های جدید، ابراز داشت: از ابتدای مردادماه سال جاری شرایط سخت‌گیرانه‌تری برای صدور گواهینامه رانندگی اعمال شد و افرادی که گواهینامه پایه سه دارند حتماً باید تا سه ماه یک نفر دارای گواهینامه کنار این شخص هنگام رانندگی قرار گیرد و تابلوی احتیاط بر روی خودروی این شخص در جلو و عقب نصب شود و در شب محدودیت رانندگی خواهند داشت.

ترحمی بابیان اینکه در بسیاری از کشورها آموزش اجباری نیست اما در ایران از سال ۸۳ اعمال می‌شود، ادامه داد: هدف از آموزش باید افزایش کیفیت باشد لذا در سامانه جامع راننده آموزش‌ها با فنّاوری‌های جدید، تصویرسازی سه‌بعدی و نمایش پویانمایی انجام می‌شود.

وی افزود: با توجه به اینکه بسیاری از رانندگان از صلاحیت سلامت به‌طور کامل برخوردار نیستند و پرسش‌نامه را به‌دقت پر نمی‌کنند لذا وزارت بهداشت باید در خصوص تائید گواهینامه سلامت رانندگان مقررات سخت‌گیرانه‌تری را اعمال کند.

معاون حقوقی و پارلمانی راهنمایی و رانندگی ناجا بابیان اینکه نقشه راهی برای قوانین و مقررات کشور در حوزه ترافیکی تدوین‌شده است، ابراز داشت: با توجه به اینکه عامل انسانی و خودرو بیشترین عامل حوادث رانندگی را به خود اختصاص می‌دهد لذا در شورای عالی استاندار مقرر شد ضریب ایمنی خودرو از ۵۱ به ۸۳ ارتقا پیدا کند.

ترحمی بابیان اینکه قانون رسیدگی به تخلفات رانندگان به وزارت کشور پیشنهادشده است، تصریح کرد: پنج درصد مبلغ جریمه برای تولید برنامه‌های آموزشی توسط صدا و سیما در قانون بودجه سال جاری تصویب شد و برای حمایت از جانبازان و معلولان قانون عصای سفید به اجرا درآمد و پیشنهاد گنجانده شدن صندلی کودک در خودرو نیز به دولت ارائه‌شده است.

وی افزود: ماده ۳۳ لایحه ایمنی خودرو در کمیسیون عمران و کشاورزی روز گذشته موردبررسی قرار گرفت که اگر ایمنی خودروهای تولیدی از استاندارهای لازم پایین‌تر بود مالیات بر آن‌ها تعلق می گیرد و ماده ۱۸ آیین‌نامه هیئت‌وزیران و هوای پاک در صورت نداشتن معاینه فنی به ازای هر نمره منفی به رانندگان یک تا سی درصد حق بیمه پرداختی آن‌ها افزایش خواهد یافت.

درباره بخش تحریریه ویکی سمنان