طراحی و ساخت پرینتر سه‌بعدی فلامنتی طرح برگزیده کشوری

حسن آل‌بویه ، مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان سمنان گفت: طراحی و ساخت پرینتر سه‌بعدی فلامنتی با کارفرمایی این شرکت به‌عنوان یکی از طرح‌های صنعتی برگزیده دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور سال ۱۳۹۹ معرفی شد.
حسن آل‌بویه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در سمنان اظهار کرد: در راستای توسعه خوشه قطعات خودرو سمنان، شرکت شهرک‌های صنعتی استان نسبت به تعریف پروژه طراحی و ساخت دستگاه پرینتر سه‌بعدی فلامنتی با همکاری دانشگاه سمنان اقدام کرد.

وی بیان کرد: این طرح توسط میثم شکوری از دانشکده پردیس علوم و فناوری‌های نوین دانشگاه سمنان اجرا شد.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان سمنان ساخت دستگاه پرینتر سه‌بعدی صنعتی با ابعاد بسیار بزرگ، اشتغال دو نفر از دانش‌آموختگان دانشگاه در این طرح، ارائه خدمات به صنایع استان در اتاق حل مسأله در شهرک صنعتی سمنان و افزایش قراردادهای صنعتی و رشد اعتماد صنایع استان به دانشگاه را از دستاوردهای ویژه این طرح معرفی کرد.

فناوری پرینت سه‌بعدی، افزودن تدریجی ماده برای رسیدن به قطعه دلخواه است که آن را تولید افزایشی نیز می‌نامند.

این روش یکی از بهترین و بروزترین روش‌های تولید برای اجسام پیچیده است. متد پرینت سه‌بعدی به نحوی است که لایه‌هایی با دقت بسیار بالا، به‌صورت تدریجی و بخش ساخته می‌شود، در حالی که متدهای سنتی تماماً بر اساس براده‌برداری یا قالب‌ریزی و یا ریخته‌گری بوده‌اند.

پرینترهای سه‌بعدی توانایی تولید هر نوع قطعه‌ای با هر شکل و زاویه‌ای را دارد؛ این در حالی است که این فرآیند نیاز به ابزار کمتری نسبت به فرآیند سنتی دارد و در نتیجه باعث کاهش هزینه‌های تولید و نمونه‌سازی می‌شود.

درباره بخش تحریریه ویکی سمنان