مرمت بیش از ۲۰ نسخه خطی تاریخی در سمنان

به گزارش ایسنا، حمیدرضا دوست‌محمدی، رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان سمنان از مرمت بیش از ۲۰ نسخه خطی تاریخی در سمنان خبر داد.

حمیدرضا دوست‌محمدی پنج‌شنبه ۱۱ دی‌ماه ۱۳۹۹ با اعلام این خبر افزود: این نسخ دست‌نویس شامل اسناد خطی، قباله‌ها، اسناد تزئین شده با مینیاتور، عقدنامه و … است.

وی با تأکید بر اینکه این اسناد مکتوب، بیانگر دانش و هنر هر منطقه است، گفت: مرمت این نسخ در روشن شدن بخشی از زوایای پنهان تاریخی، سیاسی، فرهنگی و هنری موثر است.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان سمنان با اشاره به اینکه این نسخ ارزش مطالعاتی دارند، خاطرنشان کرد: این نسخ از نظر نوع خط، مهر و امضا و شاخصه‌های تزئینی قابل توجه و بررسی هستند.

دوست‌محمدی، مستندنگاری و آسیب‌شناسی، ثبت آسیب‌های وارده، پاک‌سازی به روش مکانیکی، باز کردن مرمت‌های قدیمی، استحکام‌بخشی، وصالی پارگی‌ها با استفاده از چسب و کاغذ مخصوص، انتخاب کاغذ مناسب برای رنگ کردن با استفاده از مواد رنگینه گیاهی، پر کردن کمبودهای سند و پرس نهایی را از جمله فعالیت‌های انجام‌شده برای مرمت این اسناد عنوان کرد.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان سمنان با اشاره به اینکه کاغذ با تأثیرگذاری عوامل فیزیکی، شیمیایی و زیست‌محیطی به‌راحتی از بین می‌رود، تصریح کرد: این اسناد پس از مرمت در مخزن مناسبی که ویژه نگهداری کتب و نسخ خطی است، حفاظت می‌شوند.