معاون وزیر بهداشت در سمنان: فرایند تولید واکسن کرونا را آغاز کرده‌ایم

علیرضا رئیسی، معاون بهداشتی وزیر بهداشت با اشاره به آغاز فرایند کشف واکسن کرونا در شرکت‌های دانش‌بنیان کشور گفت: ایران فرایند تولید واکسن کرونا را آغاز کرده است.
رئیسی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سمنان، با اشاره به اینکه گروه‌های مختلفی در دنیا در حوزه واکسن کرونا و تولید آن کار می‌کنند اظهار داشت: در کشور ما هم فرایند تولید واکسن کرونا آغاز شده است اما هیچ ‌چیزی فعلاً قطعی نیست.

وی با بیان اینکه حدود ۱۸ ماه دیگر طول می‌کشد تا این واکسن به‌دست عموم مردم برسد تصریح کرد: این زمان تنها مرتبط با بحث تولید واکسن نیست بلکه باید فرایند مجوزهای واکسن هم طی شود و علاوه بر مسائل بوروکراتیک، انجام مراحل آزمایشگاهی نیز بسیار زمان‌بر است.

وی بیان کرد: مراحل آزمایشگاهی، آزمایش بر روی حیوانات، انسان و سپس بررسی اثربخشی هر واکسن از جمله مراحل تولید واکسن است و در صورت عدم وجود هیچ ‌گونه مشکلی به‌صورت انبوه تولید و در اختیار مردم قرار می‌گیرد.
رئیسی با اشاره به اینکه در دسترس بودن واکسن کرونا برای همه مردم یکی از چالش‌های دیگر در این حوزه است، تصریح کرد: در حالی ‌که تمام دنیا به واکسن نیاز دارد؛ ساده‌انگارانه است که فکر کنیم واکسنی که در یک کشور تولید می‌شود به همه دنیا برسد.
وی تصریح کرد: بر همین اساس کشور ما هم دست ‌به‌کار شده و شرکت‌های دانش‌بنیان و نخبگان ما در حال فعالیت هستند تا به واکسن کرونا دست پیدا کنند.

وی با اشاره به اینکه ایران نیز همچون دیگر کشورهای جهان فعالیت خود را در بحث تولید واکسن کرونا آغاز کرده است، افزود: تولید هر واکسن و دارویی زمان‌بر و مستلزم اخذ مجوزهای لازم است.

رئیسی ابراز امیدواری کرد تا تولید واکسن کرونا به همت شرکت‌های دانش‌بنیان و دانشمندان و نخبگان کشورمان به سرانجام مطلوب برسد.