مهر و سکه های موزه کومش سمنان به ۲ هزار قطعه افزایش یافت

سمنان- ایرنا- مسوول موزه مهر و سکه کومش سمنان گفت: مهر و سکه های موزه کومش سمنان از ۱۸۰ قطعه در سال ۹۲ به ۲ هزار سکه در سال ۹۶ افزایش یافت.

مهر و سکه های موزه کومش سمنان به ۲ هزار قطعه افزایش یافت.

محمود پازوکی طرودی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: مهر و سکه های این موزه مربوط به هزاره چهارم قبل از میلاد و برای ۶ هزار سال گذشته است.

وی با اشاره به اینکه در این موزه سکه‌ و مهرهایی از ابتدای تشکیل دوره اشکانی تا پایان دوران پهلوی شامل ابزارهای مبادلاتی، سکه، حلقه های مفتول و مهرهای قدیمی برای مبادلات نگهداری می‌شود، یاد آور شد: در پی پژوهش های انجام شده درباره اشیای قدیمی از سوی محققان تا کنون ۱۴ عنوان کتاب درباره ۲ هزار سکه و مهرهای قدیمی موزه کومش سمنان به چاپ رسیده و دانشجویان زیادی پایان نامه های خود را در این حوزه به سرانجام رسانده اند.

پازوکی طرودی اضافه کرد: موزه کومش سمنان از ۲۸ اردیبهشت ۹۶ همزمان با هفته میراث فرهنگی با همت سازمان میراث و فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و بخش خصوصی آغاز به کار کرد.

وی هدف اصلی موزه کومش سمنان را معرفی تاریخی حکومت های محلی قبل از اسلام با طول عمر و سیطره کمتر برشمرد و گفت: وجود سکه هایی از دوره های خاندان خوریان، ملوک کوت، سربدارن خودمختار، غوریان، علویان و طبرستان در این موزه جمع آوری شده تا با معرفی سکه ها و مهرهای آن دوران، تاریخچه بهتری از دل تاریخ برای مخاطبان عرضه شود.

مسوول موزه مهر و سکه کومش سمنان اضافه کرد: موزه مهر و سکه کومش سمنان در سال ۹۴، موزه برتر کشور شناخته شد.

موزه مهر و سکه در خیابان امام خمینی(ره) شهر سمنان در تیمچه تکیه واقع است و مجموعه های اختصاص یافته در سه بخش سکه و یک بخش مهر تقسیم شده است، در این موزه بیش از ۱۸۰ مهر قدیمی و بیش از یک هزار و ۸۰۰ سکه قدیمی وجود دارد.

درباره بخش تحریریه ویکی سمنان