نیمی از شهرهای سمنان صاحب پیست دوچرخه سواری می شوند

به گزارش ایسنا، راضیه شهاب، مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری سمنان گفت: نیمی از شهرداری های این استان با تامین اعتبارات لازم، در حال احداث پیست دوچرخه سواری هستند.

راضیه شهاب، اظهار کرد: به دنبال انعقاد تفاهم‌نامه دوجانبه بین فدراسیون دوچرخه‌سواری جمهوری اسلامی ایران و معاونت توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور در راستای توجه به سلامت همگانی و توسعه فرهنگ دوچرخه‌سواری در نقاط شهری و کلان شهرهای کشور، این تفاهم نامه بعد از دریافت از وزارت کشور، در کمترین زمان ممکن به شهرداری های استان سمنان ابلاغ شد.

وی به کاهش استفاده از ناوگان حمل و نقل جاده ای در استان اشاره و بیان کرد: به دلیل شیوع کرونا ویروس، استفاده از ناوگان جاده‌ای درون شهری در شهرهای استان سمنان کاهش چشمگیری یافته است و شهرداری های استان با رفع مشکلات زیرساختی برای فرهنگ‌سازی دوچرخه‌سواری اقدام های خوبی را در دست اجرا دارند.

وی به برنامه مدیریت شهری در شهرستان های این استان پرداخت و افزود: براساس آخرین آمار در حال حاضر بیش از ۵۰ درصد شهرداری های استان سمنان برای راه اندازی پیست دوچرخه سواری در مناطق شهری از محل اعتبارهای داخلی خود اقدام کردند.

مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری سمنان خاطرنشان کرد: در شهرهای سمنان، شاهرود، بسطام، شهمیرزاد و چند شهر دیگر استان طرح های خوبی برای رفع مشکلات زیرساختی و راه اندازی پیست دوچرخه سواری انجام شده است.

شهاب با بیان اینکه بخش عمده اعتبارات ساخت پیست از سوی شهرداری های استان تامین شده تصریح کرد: منابع محدودی از محل ماده ۵۸ از سوی وزارت کشور به شهرداری های استان سمنان برای راه اندازی پیست‌های دوچرخه سواری پرداخت شد اما بیشتر منابع راه اندازی پیست این رشته ورزشی از سوی شهرداری ها و از محل اعتبار داخلی تامین شده است.

وی به اجرای طرح پیست دوچرخه سواری در دو شهر نمونه گردشگری بین المللی بسطام و شهمیرزاد اشاره و اضافه کرد: در شهر بسطام هم پیست دوچرخه سواری دالان بهشت بسطام در حال انجام است که اجرای این طرح در فرهنگ سازی دوچرخه سواری تاثیر قابل توجهی دارد.

مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری سمنان خواستار تخصیص اعتبارات ملی به این طرح ها شد و گفت: شهرداری های استان سمنان در بحث راه اندازی پیست های دوچرخه سواری برای توسعه ورزش همگانی و حرفه ای آمادگی دارند اما لازم است فدراسیون دوچرخه سواری در تجهیز این پیست ها به شهرداری های استان کمک کند.