هشدارهواشناسی به خاطر رگبار و باد شدید تا دوشنبه

اداره کل هواشناسی استان سمنان، با صدور هشدار نارنجی برای روزها آینده، ناپایداری‌های جوی از نوع باد و رگبار شدید و آبگرفتگی را برای بیشتر نقاط این استان تا روز دوشنبه مخاطره‌آمیز اعلام کرد.

به گزارش ایرنا، ایرج مصطفوی، مدیرکل هواشناسی استان سمنان روز جمعه به رسانه ها افزود: پیرو هشدار زرد هواشناسی در پانزدهم اردیبهشت درباره ناپایداری های جوی تا بیست و یکم این ماه، بر اساس تحلیل آخرین تصاویر ماهواره ای و نقشه های پیش‌یابی، پیش‌بینی می شود تا روز یکشنبه ناپایداری ها تقویت و تشدید شود.

ایرج مصطفوی با اشاره به آغاز برخی ناپایداری ها از اواخر وقت جمعه افزود: رگبار شدید و رعد و برق، وزش باد نسبتا شدید تا شدید، در نقاط مستعد تگرگ و احتمال صاعقه در روزهای آینده دور از انتظار نیست.

وی تاکید کرد: روز جمعه در نیمه شرقی، شمال و شمال شرق و روز شنبه نیز در غالب نقاط و با شدت بیشتر در نیمه شرقی، شمالی و مرکزی استان سمنان این ناپایداری ها بیشتر خواهد بود.

وی ادامه داد: روز یکشنبه نیز رگبار و باد شدید در نیمه شرقی، و نواحی شمالی استان سمنان پیش بینی می شود.

آبگرفتگی و جاری شدن رواناب و سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌های فصلی، احتمال خسارت ناشی از باد و خسارت ها در بخش های کشاورزی و دامداری به دلیل رگبار و تگرگ و یا صاعقه با توجه به شرایط فصلی و رگباری بودن بارش‌ها وجود دارد.

مصطفوی خاطرنشان کرد: محکم کردن سازه های موقت و تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه ها به دلیل وزش باد شدید، تردد و توقف نکردن در زیردرختان خشک و کهنسال و ساختمان های در حال ساخت به دلیل احتمال سقوط شاخه ها و مصالح ساختمانی و لایروبی جویبارها، مسیل ها وآبراه ها، استحکام پوشش گلخانه ها از جمله نکات توصیه‌ای است.وی

با بیان اینکه زمان پایان این ناپایداری ها اواخر روز یکشنبه آینده پیش بینی می شود گفت: کمینه دمای هوای شهر سمنان تا آن روز ۱۷ و بیشینه ۲۹ درجه سانتیگراد پیش بینی می شود و رضوان در کمترین میزان در استان تا هفت درجه سانتیگراد خنک می شود.

سامانه هواگوی ۱۳۴ آماده ارائه اطلاعات هواشناسی و پیش بینی‌های جوی سمنان در تمام اوقات شبانه روز است، اداره کل هواشناسی استان دارای ۹ ایستگاه سینوپتیک، ۱۵ ایستگاه اقلیم شناسی و ۵۰ ایستگاه باران‌سنجی در نقاط مختلف است.