کاهش میزان رعایت پروتکل ‌های بهداشتی  تا ۵۶ درصد

به گزارش وبدا، دکتر علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه جلسه امروز ستاد به ریاست رییس جمهور و حضور همه اعضا برگزار شد، گفت: با توجه به وضعیت شیوع بیماری که اکنون در کشور و دنیا شاهد آن هستیم موضوعات مهمی در جلسه امروز مطرح شد. اکنون همه استان ها در کشور با موج سنگین ابتلا به کرونا مواجه هستند و متاسفانه بسیاری از بیمارستان ها دوباره شلوغ و تعداد مراجعان افزایش یافته است. برخی استانها که به تازگی از موج قبلی بیماری رها شده بودند دوباره درگیر موج جدید شده اند که عوامل متعددی در شکل گیری موج جدید تاثیرگذار هستند.

وی ادامه داد: پیش از آغاز سال نو و از نیمه اسفند ماه به بعد خریدهای شب عید، دورهمی ها و دید بازدید ها سبب شد شاهد افت در شاخص رعایت پروتکل ها باشیم و این عدد به کمتر از ۶۰ درصد سقوط کرد. از سوی دیگر در ایام تعطیلات نوروز، عید دیدنی ها، دورهمی ها، رفتن به رستوران و کافه ها و تعدد مراسم پرتراکم چه در عزاداری ها و چه در عروسی ها اتفاق افتاد که از عوامل شکل گیری موج جدید بیماری بودند.

دکتر رئیسی با بیان اینکه ویروس جهش یافته انگلیسی عامل بسیار مهم در گسترش ویروس نه تنها در ایران بلکه در کشورهای دیگر هم بود، عنوان کرد: با جرات می توان گفت سوی غالب بیماری در کشور ویروس جهش یافته انگلیسی است و الگو و مدلی که استان‌ ها را درگیر بیماری می‌کند هم موید این موضوع است.

شیب بسیار تند بیماری در ۱۲ استان

معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به اینکه در ۱۲ استان اردبیل، بوشهر، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، زنجان، آذربایجان شرقی، فارس، کرمان، لرستان، همدان، مرکزی و قم شاهد شیب بسیار تند بیماری هستیم، مطرح کرد: باید به شدت مراقبت کرد تا بتوانیم از میزان خسارت وارده بکاهیم.

وی افزود: همچنین در ۱۱ استان دیگر هم شیب تند است اما هنوز به سرعت ۱۲ استان دیگر نیست؛ این استان ها هم وارد موج چهارم شده اند و شیب رفته رفته تند می شود و باید به شدت مراقب باشند؛ ممکن است روزهای سختی پیش رو داشته باشند. استانهای ایلام، البرز، آذربایجان غربی، سمنان، تهران، خراسان رضوی، کردستان، چهارمحال و بختیاری، کرمانشاه و قزوین شیب تندی از بیماری دارند.

دکتر رئیسی خاطرنشان کرد: استان‌های گیلان، مازندران و خوزستان که به تازگی از موج قبلی رها شده اند موج جدیدی که به نظر میرسد از نوع ویروس جهش یافته انگلیسی باشد را تجربه می ‌کنند؛ علی ‌رغم اینکه ‌خوزستان طی یک تا دوماه اخیر به شدت درگیر ویروس بود اما اکنون شهرستان‌های دیگر این استان درگیر این بیماری بوده و باید به شدت مراقبت کنند.