کرونا ۳۳ میلیارد تومان به گردشگری استان سمنان خسارت وارد کرد

مهدی جمال، مدیرکل میراث فرهنگی استان سمنان در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن بیان اینکه خسارت گردشگری استان سمنان از کرونا ۳۳ میلیارد تومان برآورد می‌شود، ابراز داشت: جبران خسارت واحدهای آسیب‌دیده گردشگری به‌ویژه بومگردی ها به‌فرمان وزیر در دستور کار هیئت دولت قرارگرفته است.

وی ضمن بیان اینکه خسارت کرونا به گردشگری استان سمنان به استانداری و وزارت اعلام‌شده است، افزود: به هر واحد بومگردی دارای اشتغال بهره‌مند از بیمه، ۱۲ الی ۱۶ میلیون تومان تسهیلات با تنفس چهارماهه و نرخ ۱۲ درصد پرداخت می‌شود.

جمال بابیان اینکه اکثر بومگردی ها به صورت خانوادگی اداره می‌شود، ابراز داشت: انتظار می‌رود واحدهای بومگردی استان برای جلوگیری از این ضرر و زیان‌ها به صورت خانوادگی حتماً بیمه را جدی قلمداد کرده و پیگیر آن باشند.

جمال ضمن بیان اینکه امروز تعداد واحد بومگردی استان سمنان از مرز ۸۵ واحد گذشته است، تصریح کرد: ضمن اینکه اعتقادی هم به ارائه مجوز به هر فردی بدون ضابطه نداریم، بومگردی دارای استانداردهای خاصی و نیازمند آموزش‌های خاص گروهی و خانوادگی است.

وی افزود: هدف از ایجاد واحدهای بومگردی تجربه گردشگر در محیط روستایی است که این مهم برای گردشگر و فرد پذیریش‌گر نیازمند آموزش خواهد بود لذا میراث فرهنگی، آموزش واحدهای بومگردی را به طور جد در دستور کار خود دارد و از سویی معتقدیم زمانی می‌توان فضای گردشگری را مدیریت کرد که رغبت کافی به آموزش نیز وجود داشته باشد.