گچ گیپتون و کاربردهای آن در ساختمان

در سال‌های اخیر انواع گچ گیپتون مورد استقبال و استفاده تولیدکنندگان و فعالان حوزه ساختمان‌سازی قرار گرفته است. انواع کاربرد گچ گیپتون و کیفیت بالای آن نیز در این استقبال و محبوبیت بی‌تاثیر نبوده است. برای آشنایی بیشتر با گچ گیپتون، روش آماده‌سازی و استفاده از آن، با این مطلب همراه باشید.

گچ گیپتون چیست؟

گچ‌های گیپتون نوعی از گچ ساختمانی است که نسبت به گچ معمولی دارای مزایای زیادی است. این نوع از گچ‌ها با زمان گیرش اولیه و ثانویه، دارای خاصیت چسبندگی بسیار بالایی هستند که برای گچ‌کاری برروی انواع سطوح صاف استفاده می‌شود.

روش تولید و ساخت گچ گیپتون :

ابتدا سنگ گچ را داخل کوره هایبرن حرارت می‌دهند.
خاک را نیز در کوره‌های مجزا به نام لوبرن حرارت می‌دهند.
این دو ماده حرارت داده شده را با اندازه و نسبت مشخص با یکدیگر ترکیب کرده و آسیاب می‌کنند.
در این مرحله از تولید گچ گیپتون، افزودنی‌های خاصی به آن اضافه می‌شود. این مواد افزودنی درواقع خاصیت چسبندگی و جذب رطوبت بالای گچ‌های گیپتون را تضمین می‌کنند.
گچ را در بسته‌بندی‌های مشخص(پاکت‌های ضدرطوبت) قرار داده و به بازار عرضه می‌کنند.

آنالیز گچ گیپتون

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد گچ‌های گیپتون دارای امتیازات بیشتری نسبت‌به گچ‌های معمولی بوده و همین امر در افزایش کیفیت کار آن بسیار موثر است. شاید برای شما سوال باشد که با توجه به ترکیبات این نوع از گچ‌ها، چه خصوصیات و ویژگی‌های اجرایی را می‌توان از آن انتظار داشت. به همین منظور بهتر است با آنالیز گچ گیپتون آشنا شوید:

گیرایش اولیه ۷ – ۸ min
گیرایش ثانویه ۲۲ min
پخش ۱۸ cm
زبره روی الک ۱۰۰ ۱%
زبره روی الک ۲۰۰ ۱۰%
آب کریستال ۵٫۵%
تنش فشاری ۶٫۵ N/mm2
تنش خمشی ۳ N/mm2

کاربرد گچ گیپتون

استفاده از گچ‌های معمولی برای سطوح مختلف آجری، سیمانی، بتنی و… به دلیل نداشتن خاصیت چسبندگی و پوشانندگی بالا، مشکلات و دغدغه‌های زیادی را به‌همراه دارد. یکی از این مشکلات، جداشدن گچ از سطح موردنظر است، به همین منظور از گچ‌های مقاوم‌تری مانند گچ گیپتون برای سفیدکاری استفاده می‌شود. این تنها یکی از کاربردهای موثر گچ‌های گیپتون است که به محبوبیت آن افزوده است. برخی از کاربردها و ویژگی‌های مهم گچ‌های گیپتون شامل موارد زیر است:

کاربرد گچ گیپتون در زیباسازی ساختمان با ایجاد پوششی سفید، صاف و یکدست برروی سطوح مختلف
بهترین گزینه برای گچ‌کاری دولایه و پوشش دادن سطوح مختلف مانند آجر، بتن، فوم و…
امکان استفاده از طرح‌های دشوارتر، شلوغ‌تر و پیچیده‌تر برای گچ‌بری دیوار و سقف
امکان استفاده از گچ‌های گیپتون برای سفیدکاری سطوح مختلف مانند بتن، سیمان، شاتکریت، آجر، فومو یونولیت، سفال، بلوک‌های سیمانی، بلوک‌های هوادار اتوکلاو، پنل‌های سه بعدی (۳D-Panel)

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با فروش گچ گیپتون سیمین، صفحه مربوط به گچ گیپتون سمنان را ببینید.

نکات مهم در استفاده از گچ گیپتون

وقتی صحبت از ویژگی‌های خاص و منحصربه‌فرد گچ‌های گیپتون می‌شود، باید انتظار روش اجرا و استفاده متفاوتی را نیز داشت. به این معنی که استفاده از این نوع گچ‌ها به دلیل ترکیبات متفاوت و ویژگی‌های خاص خود، متقاوت از دیگر انواع گچ بوده و برای رسیدن به بهترین نتیجه در گچ‌کاری و سفیدکاری باید این نکات را به‌خوبی رعایت کرد. برخی از مهم‌ترین نکات در استفاده از گچ گیپتون عبارت است از:

حداکثر ضخامت استاندارد و قابل اجرا گچ‌های گیپتون برروی دیوار ۴ سانتی‌متر است.
حداکثر ضخامت استاندارد و قابل اجرا گچ‌های گیپتون برروی سقف ۳ سانتی‌متر است.
این نوع گچ قابلیت استفاده به‌صورت دولایه را نیز دارد. توجه داشته باشید که برای انجام لایه دوم، به یک ساعت زمان برای پرداخت کامل لایه اول نیاز دارید.
زمان گیرش گچ‌های گیپتون کوتاه است. به همین دلیل باید حداکثر ۱۵ دقیقه بعد از ساخت ملات، از آن استفاده شود.
به دلیل وجود افزودنی‌های خاص در گچ‌های گیپتون، نمی‌توان از آن برای ساخت ملات گچ و خاک استفاده کرد.
توجه داشته باشید که آب استفاده شده برای ساخت ملات، باید خالص، بدون آلودگی و فاقد هر نوع افزودنی باشد.
ضخامت مناسب برای گچ‌کاری با گچ‌های گیپتون، ۱ سانتی‌متر است.
درصورتی که مرحله زیرسازی دچار مشکل باشد، می‌توانید از ضخامت ۴۰ تا ۴۴ سانتی‌متر نیز استفاده کنید.

گچ گیپتون و انواع کاربرد آن در صنعت ساختمان، آن را با استقبال زیادی روبه‌رو کرده است. تاجایی که از آن در پروژه‌های بزرگ نیز استفاده می‌شود. در هنگام آماده‌سازی و استفاده از گچ‌های گیپتون بهتر است نکات مهم و کلیدی را رعایت کرده تا بهترین نتیجه را از مزایای گچ گیپتون به‌دست آورید. همچنین توصیه می‌شود که این نوع گچ‌ها را از شرکت‌ها و تولیدکنندگان باتجربه تهیه کرده و هنگام خرید به تاریخ انقضای آن توجه داشته باشید. چراکه از زمان تولید و بسته‌بندی گچ‌های گیپتون تا انقضای آن، ۶ ماه فرصت وجود دارد.