۳۰۱ هزار و ۳۶۴ خانه در استان سمنان باید پلاک دار شوند

حمیدرضا آقاجانی، مدیرکل پست استان سمنان گفت: ۳۰۱ هزار و ۳۶۴ واحد مسکونی در سراسر استان قابلیت نصب پلاک دارند که نصب نشانی برای این خانه‌ها با جدیت در حال پیگیری است.

حمیدرضا آقاجانی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: ۵۶۱ هزار و ۴۱ واحد مسکونی در زمان حاضر در استان سمنان دارای پلاک هستند که هوشمندسازی پلاک‌های طرح قدیم به صورت مرحله به مرحله دنبال می‌شود.
نصب پلاک هوشمند با طرح جدید راهبرد اداره‌کل پست استان سمنان برای پلاک‌ دار کردن خانه‌ها در سراسر استان سمنان است.
پلاک هوشمند تلفیقی از پلاک کدپستی و پلاک شهرداری است و برای هر پلاک هوشمند یک QR کد تعریف شده که افراد با گوشی موبایل می‌توانند به راحتی نشانی را پیدا کنند.
آقاجانی کاهش هزینه‌ اجرا، برخط (آنلاین) بودن و قابلیت به‌روزرسانی اطلاعات پلاک، قابلیت خوانش QR روی پلاک از فاصله ۱.۵ متری، استفاده در خدمات اورژانسی و حوادث و قابلیت نمایش موقعیت مکانی ملک روی نقشه را از مزایای استفاده از پلاک هوشمند کد پستی(QR)، برشمرد.
شهرداری‌ها و دهیاری‌ها مکلف هستند نسبت به ساماندهی و تعیین اسامی معابر بدون نام و همچنین ساماندهی پلاک آبی ساختمان‌های شهرها و روستاها با رعایت ضوابط و چارچوب‌های تعیین شده در دستورالعمل‌های اجرایی اقدام کنند.
آدرس استاندارد به عنوان پایه و اساس طرح “جی نف” محسوب می‌شود که نصب پلاک آن بعنوان یکی از وظایف شهرداری باید در منازل شهروندان نصب شود و اداره‌کل پست در این زمینه برای تسریع در کار و نصب آدرس استاندارد همراهی می‌کند.
براساس هماهنگی‌های انجام شده نصب ۱۱هزار و ۶۹۳ پلاک طرح جدید در سمنان و ۱۵ هزار پلاک در شاهرود آغاز شده است.
برای نصب ۱۵ هزار و ۵۰۰ پلاک هوشمند در سرخه و ۲۰ پلاک در مهدیشهر توافقات با شهرداری‌ها انجام شده و در شهرهای گرمسار و دامغان توافقات در دست بررسی است.
تعریف نشانی استاندارد برای واحدهای مسکونی یک ضرورت است که پست استان این مقوله مهم را با جدیت دنبال می‌کند.
۲۶۸ واحد پستی در استان سمنان فعالیت دارند که ۸۳ واحد در شهرهای استان و ۱۸۵ واحد نیز در مناطق روستایی استان مشغول به خدمت هستند