۷۴ تن کادر درمانی در مناطق محروم سمنان خدمات می دهند

سمنان- ایرنا- مدیرکل بیمه سلامت سمنان گفت: ۷۴ تن از پزشکان و پرستاران به اقشار مردم در بیش از ۴۱ منطقه محروم این استان خدمات ارایه می کنند.
رضا ممتحن روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: بیشتر این مراکز از محل مناسبی برای اسکان برخوردارند و توجه به رفاه نیروهای درمانی در مناطق محروم همواره در اولویت این اداره کل است.
وی با اشاره به انعقاد تفاهم نامه بین دانشگاه‌های علوم پزشکی سمنان و شاهرود اظهارداشت: براساس این تفاهم نامه دانشگاه‌های علوم پزشکی موظف به تامین پزشک و نیروی درمانی و خدمات اولیه آزمایشگاهی و خدماتی موردنیاز برای همه مراکز روستایی استان شدند.
ممتحن ادامه داد: ارایه خدمات درمانی بهداشتی در مناطق روستایی در کاهش مهاجرت تاثیرگذار است و خدمات بهداشتی – درمانی ارایه شده در سال‌های اخیر در نقاط محروم تا حد زیادی از کوچ روستاییان و عشایری به شهرها کاسته است.
وی خاطرنشان کرد: حدود ۲۴۳ هزار نفر از جمعیت استان زیر ‌پوشش بیمه سلامت هستند که ۶۱ هزار نفر آنها کارکنان دولت هستند.
مدیرکل بیمه سلامت استان با بیان این که بیشتر خدمات بیمه سلامت رایگان است، اظهارداشت: ۷۵درصد جمعیت زیر‌پوشش این بیمه بدون پرداخت وجه است.
وی ادامه داد: کاهش هزینه‌های اضافی به‌گونه‌ای که به کیفیت خدمات بهداشتی – درمانی ارایه شده آسیب وارد نکند از مهمترین رویکردهای این اداره کل در سال جاری است و تاکنون در این راستا نشست‌های مختلفی با روسای دانشگاه علوم پزشکی سمنان و شاهرود و دیگر نهاد‌های متولی برگزار شده است.
ممتحن اضافه کرد: بعد از اجرای طرح تحول سلامت شاهد کاهش بزهکاری های اجتماعی و افزایش امنیت روانی و احساس آرامش در جامعه بودیم و باید این طرح مهم برای کاهش دغدغه مردم برای تامین هزینه درمانی بیش از پیش ادامه یابد.
مدیرکل بیمه سلامت استان سمنان اضافه کرد: اکنون بیش از ۱۰۹ هزار و ۳۰ نفر از اقشار روستایی سمنان از مزایای بیمه سلامت بهره مند هستند که از این میزان، بیش از ۳۶ درصد روستاییان سمنان و ۵۰ درصد از روستاییان شاهرود زیر پوشش بیمه قرار دارند.
به گفته وی جایگاه استان سمنان در پوشش بیمه ای اقشار محروم و کمتر برخوردار نسبت به میانگین کشوری مطلوب است.
وی بیان داشت: ۴۴۹ بیمار خاص هموفیلی، تالاسمی، ام. اس، دیابت، دیالیزی و پیوند کلیه در استان زیر پوشش بیمه سلامت قرار دارند که ماهانه چهار میلیارد ریال اعتبار هزینه درمانی این بیماران است.
وی اظهارکرد : ۱۶۵ بیمار دیالیزی و ۱۷۰ بیمار ام. اس به ترتیب بیشترین بیماری های خاص زیر پوشش بیمه سلامت استان هستند که عمده خدمات درمانی را به صورت رایگان دریافت می کنند.
به گزارش ایرنا، تاکنون ۴۰ میلیون نفر از جمعیت کشور زیر پوشش بیمه سلامت هستند و میزان رضایت مردم استان سمنان از اجرای طرح تحول سلامت ۸۶ درصد است.
۶۰۲۶/۷۳۳۹