۱۰ پرونده تخلف انتخاباتی تاکنون در استان سمنان تشکیل شده است

سمنان- ایرنا- دادستان عمومی و انقلاب سمنان گفت: تاکنون ۱۰ پرونده تخلف انتخاباتی برای دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر وروستا در استان سمنان تشکیل شد.

دادستان: ۱۰ پرونده تخلف انتخاباتی تاکنون در استان سمنان تشکیل شده است.

حیدرآسیابی در دومین نشست ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخاباتی استان سمنان در سالن جلسات دادگستری کل این استان، افزود: همچنین تاکنون ۱۱ مورد تذکر کتبی به ستادهای انتخاباتی و تبلیغاتی ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر وروستا برای جلوگیری از تخلف احتمالی داده شد.

وی افزود: نحوه رسیدگی به شکایات برطبق قانون بر عهده شورای نگهبان است و دستگاه امنیتی و اطلاعاتی استان سمنان با جمع آوری مدارک معتبر قابل ارایه به مقامات قضایی کشور، مراتب را پیگیری می کنند.

آسیابی اضافه کرد: اگر تخلف طرفداران نامزدهای انتخاباتی برای دستگاه قضایی محرز شود، طبق قانون، مجازات های سنگینی شامل حبس، و شلاق برای این افراد در نظر گرفته می شود.

دادستان عمومی و انقلاب سمنان با بیان اینکه اصحاب رسانه و مطبوعات باید تا برگزاری انتخابات، در مسایل تبلیغاتی و مطالب منتشره خود قانون را دقیق رعایت کنند و از تخلف و سیاه‌نمایی و تخریب دوری کنند، گفت: براساس قانون انتخابات، چنانچه تخلفی از خبرگزاری ها، نشریات، مطبوعات و شبکه های اطلاع رسانی گزارش شود، یک تا سه ماه این رسانه های جمعی حق فعالیت نخواهند داشت.

وی ادامه داد: رعایت اخلاق انتخاباتی باید در اولویت کاری نامزدهای انتخاباتی و طرفدارن‌شان باشد و اخلاق‌مداری و توجه به مسایل شرعی و اجتماعی در رقابت نامزدها می تواند در کاهش تخلفات انتخاباتی تاثیرگذار باشد .
آسیابی اضافه کرد: باید تبلیغات در چارچوب قانون باشد و نامزدها از تبلیغاتی که باعث هتک حرمت و اختلاف افکنی در جامعه می شود خودداری کنند.

وی اضافه کرد: نباید با عوام فریبی و تبلیغات های نابهنجار ارزش های انقلاب اسلامی را زیر سوال برد و پرهیز از تخریب و جلوگیری از اسراف در تبلیغات در اولویت کاری نامزدها باشد.

دادستان عمومی و انقلاب اسلامی سمنان تصریح کرد: هریک از نامزدهای انتخاباتی و طرفدارانشان در تبلیغات و در هر مرحله از برگزاری انتخابات چنانچه از چارچوب و خطوط قرمز انقلاب اسلامی عبور کنند، قانون با هوشیاری، شدیدترین برخوردها را با این افراد خواهد کرد.

در این نشست حجت الاسلام حسنعلی عربی رئیس هیات نظارت بر انتخابات دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در استان سمنان، علی دارینی معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان سمنان و چند تن از اعضای شورای نظارت بر انتخابات استان حضور داشتند.

دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا ۲۹ اردیبهشت برگزار می شود‌ و استان سمنان که دارای هشت شهرستان، ۲۰ شهر، ۱۵ بخش و ۴۰۰ روستاست، در انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا هزار و ۱۹ نفر به عنوان اعضای اصلی و ۶۴۲ نفر به عنوان اعضای علی البدل در شوراهای اسلامی شهری و روستایی دارد.

درباره بخش تحریریه ویکی سمنان