۳۶عنوان برنامه ویژه هفته ملی کودک در استان سمنان

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان سمنان،از اجرایی شدن ۳۶عنوان برنامه ویژه هفته ملی کودک در این استان خبر داد و گفت: هزمان با هفته ملی کودک طرح‌های متعددی و از جمله خانه نجوم و مرکز فراگیر کودکان با نیازهای ویژه (کودکان و نوجوانان معلول، ناشنوا و استثنایی)در این استان افتتاح می‌شود.

به گزارش ایسنا-منطقه سمنان، مهدی جمال در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: اهدای نوشت‌افزار به کودکان مناطق محروم و روستایی،نمایشگاه استانی از حریر رنگ تا سریز عاشورا، جشنواره قصه‌گویی آسنک، علمداران کربلا،نمایشگاه عرضه محصولات فرهنگی و نمایشگاه نوشت‌افزارهای ایرانی-اسلامی، دیدار با کودکان بستری در بیمارستان،نمایشگاه رستاک خاک،نمایشگاه تخصصی سفالگری، نشست‌های تخصصی سلامت کودکان با حضور والدین، برپایی نمایشگاه‌ها و خیمه‌های فرهنگی، نمایشگاه “کودکان تشنه‌اند و… از مهمترین برنامه‌های هفته کودک در این استان است.

وی بااشاره به برنامه‌ریزی کانون پرورش فکری این استان برای راه‌اندازی و افتتاح مرکز فراگیر کودکان با نیازهای ویژه (کودکان و نوجوانان معلول، ناشنوا و استثنایی)در این استان تصریح کرد: این مرکز در سمنان به‌صورت پایلوت راه‌اندازی می‌شود و در دوره‌های بعد با توسعه آن به شهرستان‌ها، کودکان معلول دیگر شهرستان‌های استان نیز از این خدمات بهره‌مند می‌شوند.

جمال، بااشاره به آماده‌سازی خانه نجوم در این استان تصریح کرد: برای ایجاد و راه‌اندازی این مرکز بیش از ۵۰۰میلیون ریال اعتبار هزینه شده است.

وی با بیان اینکه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از دیرباز در زمینه نجوم طرح‌های زیادی در سراسر کشور اجرایی کرده است خاطرنشان کرد: استان سمنان به واسطه کویری بودن و برخورداری از یک آسمان پرستاره و مساعد برای رصد ستارگان و فعالیت‌های نجومی، انتخاب مناسبی برای راه‌اندازی این مرکز بوده است.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان سمنان، بااشاره به ارتباط برخی دروس مربوط به آموزش‌های رسمی آموزش و پرورش با نجوم، گفت: اگر فعالیت‌های علمی و سرگرمی کانون در بخش نجوم با این آموزش‌های رسمی همراه شود، می‌توان بستر مناسبی برای ترغیب کودکان به فعالیت در حوزه نجوم و اجرام آسمانی ایجاد کرد.

خدمات‌دهی ویژه کانون به مناطق روستایی و عشایری

وی از این کانون به عنوان یک نهاد که به مناطق روستایی و عشایری نگاه ویژه‌ای دارد نام برد و افزود: کانون پرورش فکری در حال حاضر با سه مرکز سیار روستایی و یک مرکز سیار شهری به جامعه هدف خود به کودکان محروم و نیازمند به آموزش خدمات ارائه می‌دهد. همچنین تا پایان امسال نیز یک مرکز سیار دیگر به منظور پوشش خدمات‌دهی به کودکان و نوجوانان در شرق استان و در میامی راه‌اندازی می‌شود.

جمال با بیان اینکه این مراکز سیار از ۷۰درصد خدمات آموزشی مورد نیاز برخوردارند اظهار کرد: مراکز سیار کانون عمدتا در روستاهای دورافتاده و محروم که دسترسی کودکان به خدمات آموزشی سخت‌تر است انجام می‌شود.

وی از انجام مکاتبات مکاتبه‌ای و ارسال پستی کتب مورد نیاز برای کودکان و نوجوانان استان در مناطق دورافتاده و صعب‌العبور خبر داد و اضافه کرد: با برنامه‌ریزی که در کانون پرورش فکری انجام شده خدمات مکاتبه‌ای به کودکان روستایی و عشایری در چهار شهرستان سمنان، دامغان، شاهرود و گرمسار افزایش می‌یابد. ضمن اینکه در شهرستان‌های کوچک‌تر نیز در همین ارتباط برنامه‌ریزی خوبی انجا شده است.

عرضه نوشت‌افزارهای ایرانی اسلامی با ۲۰درصد تخفیف

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان از عرضه نوشت‌افزارهای ایرانی اسلامی با ۲۰درصد تخفیف خبر داد و گفت: این نمایشگاه پیش از این در سمنان برگزار شده است.علاوه بر این در هفته ملی کودک ارائه خدمات در این بخش به اکثر شهرستان‌های استان تعمیم داده می‌شود.

وی بر ضرورت توجه والدین به استفاده از نوشت‌افزارهای ایرانی-اسلامی تاکید کرد و افزود: والدین باید یه استفاده از نوشت‌افزارهای خارجی و متناسب با فرهنگ غیرایرانی حساسیت داشته باشند.

تجلیل از فرزندان کودک شهدای مدافع‌حرم در هفته ملی کودک

دبیر ستاد برگزاری برنامه‌های هفته ملی کودک در استان از برنامه این کانون برای تجلیل از فرزندان و کودکان شهدای مدافع‌حرم در هفته ملی کودک خبر داد و گفت: یکی از مهمترین رسالت‌های کانون تلاش در راستای حفظ و انتقال ارزش‌های اسلامی به نسل چهارم که همین کودکان هستند، است.

جمال با تمجید از رشادت شهدای نقلاب، دفاع‌مقدس و شهدای مدافع‌حرم تصریح کرد: آرامش امروز ما نتیچه رشادت‌های این شهدای بزرگوار است و از این رو کانون پرورش فکری می‌کوشد با معرفی و شناساندن این شهدا و تجلیل از کودکان آنها، به انتقال این فرهنگ غنی کمک کند.

درباره بخش تحریریه ویکی سمنان