تولید برق از آسمان آفتابی، امتیاز ویژه استان سمنان

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان یکی از منابعی که در ۲۰ سال اخیر، از آن استفاده می‌شود، انرژی خورشیدی است. خورشید در هر ثانیه حدود از سمنان، ۱۰۰۰ ژول انرژی به هر متر مربع از سطح زمین منتقل می‌کند که با جمع‌آوری کردن آن می‌توان انرژی مورد نیاز برای کار‌های مختلف را فراهم کرد. مثلا می‌توان با استفاده از سلول‌های خورشیدی، قسمتی از برق مورد نیاز خود را تامین کنیم.
آسمان سمنان، داغ و طلایی

بر اساس شرایط اقلیمی، استان سمنان از نظر تعداد روز‌های آفتابی و پارامتر‌های موثر بر ساعات آفتابی از پتانسیل بالایی برای بهره برداری از انرژی خورشیدی برخوردار است. طبق آمار اداره کل هواشناسی استان سمنان، هوای این استان از ۳۶۵ روز سال، ۳۲۵ روز آفتابی است؛ به عبارتی، حدود سه هزار ساعت در سال از هوای صاف بهره‌مند است؛ بنابراین راه برای استفاده بیشتر از انرژی خورشید در این استان فراهم است. اما آنطور که باید و شاید این اتفاق نیفتاده است.
قوانین مربوط به احداث نیروگاه خورشیدی

طبق ماده (۵۰) قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، دولت مکلف گردید سهم نیروگاه‌های تجدیدپزیر و پاک با اولویت سرمایه‌گذاری بخش غیردولتی (داخلی و خارجی) و حداکثر استفاده از ظرفیت داخلی را تا پایان اجرای قانون برنامه به حداقل ۵درصد ظرفیت برق کشور برساند.

بر اساس بند (ی) تبصره (۱۶) قانون بودجه سال ۱۳۹۸ و بند (هـ) تبصره (۱۶) قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور بانک مرکزی مکلف گردید از طریق بانک‌های عامل، سالیانه نسبت به اختصاص مبلغ ۵۰ هزار میلیارد ریال از محل منابع سپرده‌های قرض الحسنه و عادی (جاری) بانک‌ها برای پرداخت به تعداد یکصد هزار نفر جهت ایجاد نیروگاه خورشیدی ۵ کیلو واتی در روستا‌ها و حاشیه شهر‌ها و مناطق محروم به ازای هر نفر پانصد میلیون ریال با بازپرداخت شصت‌ماهه و نرخ ۴ درصد اقدام نماید. همچنین به موجب جز (۵) بند (و) تبصره (۱۶) قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور پرداخت مبلغ ۴ هزار میلیارد ریال از منابع عادی بانک‌ها برای پرداخت به ده هزار نفر متقاضی ایجاد نیروگاه خورشیدی ۵ کیلو واتی به ازای هر نفر چهارصد میلیون ریال با بازپرداخت شصت ماهه با یک سال تنفس و نرخ سود حداکثر ۸% اختصاص یافته است.
لزوم حمایت دولت از خریداران صفحات خورشیدی

محمدرضا شفیعی، کارشناس واحد جلب مشارکت و توسعه مولدهای مقیاس کوچک شرکت توزیع برق استان سمنان در گفت‌وگو با خبرنگار ما گفت: اقدامات حمایتی شرکت توزیع برق استان سمنان از گسترش استفاده از صفحات خورشیدی، قرارداد ۲۰ ساله خرید تضمینی برق تولیدی این صفحات است. یعنی تا ۲۰ سال برق تولیدی مازاد این صفحات، از مالکان خریداری می‌شود.

او افزود: طی سه سال گذشته، یک‌هزار و ۸۰۰ کیلووات نیروگاه خورشیدی در استان سمنان به بهره‌برداری رسیده‌است؛ و افزایش این میزان نیاز به فرهنگ‌سازی و حمایت‌های اقتصادی دولت دارد.

شفیعی ادامه داد: تامین تجهیزات این صفحات با مشکل مواجه است. قیمت یک صفحه یک کیلو واتی طی یک زمان کوتاه چند برابر شده و استفاده از این صفحات برای مردم مشکل است و صرفه اقتصادی ندارد.
لازم است دولت با پرداخت یارانه و تسهیلات به عموم مردم، از گسترش استفاده از این صفحات حمایت کند.
در غیر این صورت شاهد پیشرفتی در این زمینه نخواهیم بود.
اجرای هزار پنل خورشیدی در استان سمنان

خدابنده معاون اشتغال و خود کفایی کمیته امداد استان سمنان با بیان اینکه ۲۰.۲درصد جمعیت استان ساکن مناطق روستایی هستند، گفت: ببش از ۵ درصد اعتبارات اشتغال به حوزه مناطق محروم اختصاص یافته است.

او افزود: در قالب تفاهم نامه همکاری بین بسیج سازندگی، مهندسی و کمیته امداد اجرای هزار پنل خورشیدی ویژه مددجویان و افراد جویای شغل استان سمنان اجرا می‌شود.

علیرضا خدابنده با بیان اینکه مشکلی در تامین اعتبار اجرای این تفاهم نامه وجود ندارد، تصریح کرد: در تفاهم نامه، ایجاد ۶۰۰ نیروگاه خورشیدی در دستور کار است، اما اجرای هزار طرح هدفگذاری شده است.
خدابنده مزیت‌های طرح پنل خورشیدی را داشتن درآمد ماهانه حاصل از فروش برق، آفتابی بودن بیش از ۳۰۰ روز استان و عدم شکست طرح به دلیل کم ریسک بودن برشمرد و گفت: بعد از خرید و نصب پنل‌های خورشیدی، نصب سازه و پایه‌ها وکانورتر توسط شرکت طرف قرار داد برق تولیدی وارد مدار و درآمد فروش حاصل از آن قسمتی برای اقساط و بقیه برای مددجویان است.

تفاهم نامه مشترک برای اجرای پنل خورشیدی فی مابین کمیته امداد، بسیج سازندگی و بسیج مهندسی منعقد شده است و ۲۲۰۰ طرح اشتغال برای مددجویان در سال گذشته اجرایی شده است.

با توجه به اینکه بیش از ۳۰۰ روز در سال هوای استان سمنان آفتابی است، حمایت دولت می‌تواند استفاده از صفحات تولیدی برای تولید برق را افزایش دهد و طبیعتا از مزایای انرژی پاک خورشید بیشتر بهره خواهیم برد.