سبزی‌پلو سمنانی

مواد این غذا شامل، برنج، گوشت گوسفندی پرچرب، لوبیا چشم‌بلبلی و انواع سبزی‌های رایج مثل تره، جعفری، برگ چغندر، برگ کلم و کمی شوید، می‌باشد.
همچنین سبزیجاتی مانند اسفناج، بادمجان، گوجه، چغندر، لبو، کلم‌قمری، هویج، سیب‌زمینی و سیر را به عنوان دورچین غذا و پس از دم کردن برنج روی آن می‌گذارند.

در برخی مناطق سمنان به جای لوبیا چشم‌بلبلی از عدس استفاده می‌کنند یا آن را با مخلوطی از عدس و لوبیا چشم‌بلبلی طبخ می‌کنند. عده‌ای نیز به آن رشته پلویی می‌افزایند.

در قدیم رشته پلویی نیز در منزل طبخ می‌شد. بدین صورت که از آرد و خمیر، رشته‌هایی نازک تهیه می‌کردند و پس از خشک کردن، آن را در ظرف مخصوصی که در گویش سمنانی «تیون» نام داشت بریان می‌کردند اما امروزه این رشته‌ها به صورت صنعتی نیز تولید می‌شود.

گوشت این غذا به دو صورت طبخ می‌شود:
در روش اول گوشت جداگانه پخته می‌شود و لابلای برنج آبکش شده و با دیگر مواد دم می‌کشد.
در روش دوم که برای پختن سبزی‌پلو با مقدار زیاد مناسب‌تر است، گوشت را به صورت خام لای برنج می‌گذارند. در روش دوم زمان طبخ طولانی‌تر است اما طعم بهتری خواهد شد.
پیش از کشیدن غذا، مقدار زیادی روغن داغ کرده، که ممکن است روغن دنبه یا روغن‌های دیگر باشد؛ بر روی غذا می‌ریختند. دورچین غذا در ظرفی جداگانه ریخته می‌شود و سر سفره دست به دست می‌چرخد.
برای ته‌دیگ ویژه این غذا از برگ کاهو یا برگ کلم استفاده می‌کنند.

این غذا در تمامی فصول سال و مخصوصا شب عید نوروز یا روز اول عید، چهار‌شنبه سوری، و دیگر مناسبت‌های سال طبخ می‌شود.

با علاقه سمنانی‌ها به این غذا، سبزی پلو طی چند سال اخیر به منوی رستوران‌ها نیز اضافه شده است و اگر هوس سبزی پلو دارید می‌توانید به رستوران‌های دارچین، باغ شهر و عمارت بادگیر مراجعه کنید.