طرحهای زودبازده اقتصادی در روستاهای سمنان اجرا شود

سمنان- ایرنا- نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه سمنان گفت: طرح های زودبازده اقتصادی برای کاهش آمار بیکاری و محرومیت زدایی در روستاهای این استان اجرا شود.
آیت الله سیدمحمد شاهچراغی روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود : محرومیت زدایی برای رفع معضل بیکاری و جلوگیری از پدیده مهاجرت باید در اولویت کاری نهادهای اجرایی باشد.
وی اظهارداشت: جوانان روستاها از بیکاری می نالند و دولت می تواند با اجرای طرح های زودبازده ، ارایه تسهیلات و مهارت آموزی، گره کار این قشر از جامعه را باز کند.
امام جمعه سمنان تاکید کرد: علاوه بر مشکل بیکاری ، کم آبی هم یکی از معضلات اساسی در سمنان است و سالانه به دلیل آن و مشکل کاهش سطح اراضی کشاورزی به میزان مهاجرت از مناطق روستایی استان افزود می شود.
وی خاطرنشان کرد : براساس آمار، اکنون به ۱۷ روستای این استان با تانکر آبرسانی می شود که با برنامه ریزی اصولی می توان برای رفع این معضل مهم اقدام کرد.
شاهچراغی ادامه داد: برخورداری از امکانات ساده و اولیه زندگی حق طبیعی مردم است و باید دولت دوازدهم برای رفع این چالش ها تدابیری اتخاذ کند.
امام جمعه سمنان با بیان این که مناطق روستایی استان ظرفیت خوبی برای کشت گیاهان دارویی و اجرای برنامه اقتصاد مقاومتی دارند، گفت: باید با هدف افزایش اشتغال این رویکرد دنبال شود.
شاهچراغی بر ضرورت تلاش برای اجرای منویات رهبر انقلاب به منظور افزایش اشتغال و رونق کسب و کار در کشور تاکید کرد.
براساس آمار سرشماری نفوس و مسکن ۱۳۹۵، ۱۴۱ هزار و ۸۵۸ نفر در ۲۸۴ روستای استان سمنان زندگی می کنند.
در این استان ۲ هزار و ۱۰ واحد تولیدی و صنعتی فعالیت دارد.
استان سمنان بیش از ۷۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.