ماسک سپری برای سلامت در برابر کرونا

طبق اعلام رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان، از زمان شیوع کرونا تاکنون نتیجه آزمایش کرونای ۷۰۸ نفر از مجموع مراجعه‌کنندگان به بیمارستان‌های تابعه دانشگاه علوم پزشکی استان مثبت بود که ۵۶۹ نفر از این افراد مداوا و مرخص شدند و بقیه در حال گذراندن مراحل درمانی هستند.
این روزها، آمار بیماران مبتلا به کرونا در برخی از مناطق استان سمنان که در دوران اوج بیماری کمتر شاهد شیوع در آن‌ها بودیم، رو به افزایش است، که لزوم مشارکت مردمی در راستای رعایت فاصله گذاری اجتماعی و مهم‌تر از همه، توجه به موازین و پروتکل‌های بهداشتی از جمله ماسک زدن برای ایجاد سپری مقاوم در مقابل انتقال سریع این ویروس ناشناخته را بیش از پیش ضروری کرده است.

بنا به گفته، سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ظهر شنبه ۲۳۷ هزار و ۸۷۸ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۱۴۸ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۱۱ هزار و ۴۰۸ نفر رسید.

متاسفانه وضعیت استان‌های همجوار سمنان نیز وضعیت نگران کننده‌ای را برای این استان به وجود آورده است، به دلیل شدت درگیر شدن استان‌های همجوار در روزهای گذشته به این ویروس ، شرایط استان سمنان از نظر تعداد نتایج مثبت آزمایش ابتلا افزایش پیدا کرده است.

الزامی شدن استفاده از ماسک از امروز
علیرضا آشناگر، استاندار سمنان گفت: از ۱۵ تیر استفاده از ماسک در کشور الزامی است و در ادارات استان سمنان نیز تمام کارکنان دستگاه های اجرایی موظف به استفاده از ماسک هستند و ارائه خدمات در این دستگاه‌ ها منوط به رعایت دستورالعمل بهداشتی و استفاده از ماسک از سوی مراجعان است.

وی گفت: به دلیل روند افزایشی شیوع کرونا در استان سمنان ، مردم رعایت نکات بهداشتی ، استفاده از ماسک و شست و شوی مستمر دست‌ها را در دستور کار قرار دهند و در جلوگیری از افزایش شیوع این ویروس همکاری کنند.
وی ادامه داد: اصناف، ادارات و واحدهای تولیدی و صنعتی باجدیت تمام برای رعایت پروتکل های بهداشتی در استان اقدام و صاحبان کارخانه ها برای کارکنان خود ماسک تهیه کنند.

استاندار سمنان گفت: وضعیت شهرستان‌های شاهرود، میامی، آرادان و سرخه از نظر شیوع کرونا سفید و شهرستان‌های سمنان، دامغان و گرمسار زرد است.
به دلیل تغییر رفتار ویروس و رعایت نکردن دستورالعمل‌های بهداشتی از سوی اقشار مردم، شیوع موج دوم کرونا در برخی از استان‌های کشور رو به افزایش است و هیچ تضمینی وجود ندارد که وضعیت باثبات استان سمنان در مدیریت کرونا ماندگار باشد.

مهدیشهر در وضعیت قرمز کرونایی

دانایی گفت: شرایط استان از نظر نتیجه مثبت آزمایش کرونا افزایش پیدا کرد و شهرستان مهدیشهر در وضعیت قرمز قرار گرفت.

از روزهای گذشته میزان حضور بیماران مبتلا یا مشکوک به کرونا به صورت بستری و درمانی در بیمارستان‌های تابعه دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان افزایش یافته است.

وی تاکید کرد: اکنون شهرستان مهدیشهر در استان سمنان از نظر شیوع کرونا در وضعیت قرمز قرار دارد و در ساعت‌ها یا روزهای آینده احتمال تغییر وضعیت شیوع کرونا با رنگ‌بندی سفید، زرد، نارنجی و قرمز در شهرستان‌های استان وجود دارد.

از زمان شیوع کرونا تاکنون نتیجه آزمایش کرونای ۷۰۸ نفر از مجموع مراجعه‌کنندگان به بیمارستان‌های تابعه دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان مثبت بود که ۵۶۹ نفر از این افراد مداوا و مرخص شدند و بقیه در حال گذراندن مراحل درمانی هستند.

شرایط شیوع کرونا در استان بسیار شکننده است و در هفته‌های گذشته در مرحله مدیریت این بیماری قرار گرفته بودیم که به دلیل شدت درگیر شدن استان‌های همجوار در روزهای گذشته به این ویروس ، شرایط استان سمنان از نظر تعداد نتایج مثبت آزمایش ابتلا افزایش پیدا کرد.

دانایی گفت: از امروز یکشنبه پانزدهم تیر ۹۹ استفاده از ماسک در مکان‌های پرتجمع الزامی می‌شود و شهروندان با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی ، اجرای طرح فاصله‌گذاری هوشمند اجتماعی را با جدیت تمام در دستور کار قرار دهند.
شهروندان استان که در مکان‌های پرتجمع از ماسک استفاده نکنند، از ورودشان به این اماکن ممانعت خواهد شد.

پایداری وضعیت تنها در گرو رعایت فاصله‌گذاری

دانایی تصریح کرد: با ویروسی به نام کرونا با همان قدرت اولیه رو به رو هستیم، درست است که در دوره‌ای بستری و مرگ و میر ناشی از این ویروس کاهش یافت، ولی باید توجه داشت که ویرس با شیوع بالا ، تاخت و تاز خود را دارد.

وی با اشاره به اینکه کرونا با همان قدرت اولیه وجود دارد، خاطرنشان کرد: نباید فراموش کرد وظایف همه پس از طی کردن دوره اوج، سنگین تر است، اکنون در شرایطی که به غلط نگرانی مردم نسبت به ویروس کمتر شد، باید توجه شهروندان به مراقبت‌ها در برابر ویروس افزایش یابد.

ابتدای اردیبهشت که شیوع و بستری بالایی از کرونا وجود داشت ۹۰ درصد مردم مسایل بهداشتی و فاصله گذاری را رعایت می کردند، اکنون رعایت مردم به روایتی به کمتر از ۳۰ درصد رسیده است.

وی توضیح داد که رنگ بندی‌های منطقه‌ای با موضوع شیوع کرونا متناسب با شرایط تعیین می شود و رسانه‌ها و مردم نباید در این زمینه مسایل بهداشتی را کمرنگ ببینند.

خطرآفرینی مراسم‌های کوچک خانوادگی

دانایی افزود: طبق اطلاعات، مراسم عروسی و عزاداری و جشن تولدها در خانه های کوچک حتی در حدود ۵۰ مترمربع برگزار می‌شود که محل نگرانی است.

در این آیین‌ها ابتلای حتی یک نفر باعث ابتلای تعداد زیادی از افراد خانواده می‌شود، خانواده ها برای سلامت همدیگر و بدون توجه به رنگ‌بندی مناطق از برگزاری این مراسم‌ها خودداری کنند.

کمتر از یک سوم از مردم استان با ویروس کرونا درگیرشدند ولی با کوچکترین بی احتیاطی و غفلت ممکن است این آمار در موج های بعدی افزایش یابد.

خجسته پور، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان یادآور شد: شهروندان علاوه بر استفاده از وسایل حفاظت شخصی مانند ماسک، در اجتماعات بزرگ شرکت نکنند و در سایر اجتماعات نیز فاصله‌ لازم را رعایت کنند.

وی اضافه کرد: در همین روزها در استان نیز مشاهده می‌شود تعداد مبتلایان و بستری شدگان در حال افزایش است، البته این به معنای موج دوم نیست، بلکه مناطقی که در دوران اوج بیماری، در آنها کمتر شاهد شیوع بودیم، در این دوره دچار ابتلای‌ بیشتر شده اند.

خجسته پور به مشارکت مطلوب مردم در اجرای طرح‌ فاصله‌گذاری اجتماعی اشاره و تصریح کرد: همراهی خوب مردم و اجرای برنامه‌های موفقی مانند طرح فاصله گذاری اجتماعی، شیوع بیماری را در ماه‌های بعدی کاهش داد، جایی که بستری مبتلایان به ۳۰ نفر در یک روز هم کاهش پیدا کرد.

پذیرش زندگی با رعایت بهداشت در دوران کرونا

دانایی گفت: باید زندگی خود را به شکل عادی ادامه دهیم، مشخص نیست تا چه زمانی درگیر ویروس هستیم.

وی ادامه داد: بستن مکان ها در دوران شیوع کرونا در گام اول بسیار درست بود چرا که مرحله اوج بیماری بود، در مرحله بعد مدارس، دانشگاه ها و اصناف باید به فعالیت خود تحت شرایط بهداشتی ادامه دهند.

وی با اشاره به اینکه با رعایت بهداشت و فاصله گذاری اجتماعی به زندگی عادی بازگردیم، تاکید کرد: مسافرت ها باید در حد سفرهای ضروری انجام شود، سفر به عنوان تفریح و سیاحت ابدا توصیه نمی شود.

دانایی اضافه کرد: استان سمنان اکنون در مرحله مدیریت است اگر فردی به مناطق درگیر سفر کند ممکن است ناقل شود و بازگردد.

دانایی با اشاره با اینکه اصناف فعال باشند چرا که به اقتصاد نیاز داریم، گفت: فعالان اقتصادی خودشان باید حساس باشند و فرد بدون ماسک را به داخل مغازه راه ندهند، ازدحام داخل نانوایی ممنوع است و اگر وارد شوند با رعایت پروتکل ها باشد.

برخورد قضایی با متخلفان
آشناگر گفت: استفاده از ماسک برای هر فرد در مکان‌های عمومی سرپوشیده استان ضروری است و در صورت عدم رعایت آن، با فرد متخلف برخورد قضائی صورت خواهد گرفت.
با توجه به سیر صعودی روند مبتلایان به ویروس کرونا در استان استفاده از ماسک در مکان‌های عمومی سرپوشیده الزامی شد.

وی تصریح کرد: در صورت رعایت نکردن این امر، فرد متخلف شناسایی‌شده و با وی برخورد قضائی می‌شود.