مراقبت های بعد از تزریق واکسن کووید ۱۹

قبل از تزریق واکسن کووید ۱۹ باید مراقبت‌هایی انجام شود اما نیازی به مصرف داروی خاصی برای پیشگیری از علایم شایع بعد از واکسیناسیون ندارید.

به گزارش دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، واکسن‌ها در واقع سیستم ایمنی بدن تحریک می‌ کنند تا فرد در برابر بیماری مقاوم شود، عوارض واکسن‌ها طبیعی است و نیاز به درمان خاصی ندارد، مگر اینکه شدید باشد که در این صورت فرد باید به پزشک مراجعه کند.

از داروهای مسکن از جمله ایبوبروفن ،ادویل واستامینوفن که عمدتا ضد التهاب هستندقبل از واکسیناسیون پرهیز کنید. حتی اگر پس از دوز اول علائمی داشتید، لازم است که دوز دوم را نیز دریافت کنید.

اگر چنانچه علایمی همانند سرماخوردگی داشتید برای بهبود حالتان، استراحت کنید، این علایم کمتر از یک هفته از بین می رود ولی اگر چنانچه علایم باقی ماند و یا حال شما بدتر شد و نگرانی دارید، به پزشک و یا مرکز واکسیناسیون مراجعه کنید.

به گفته پزشکان، اگر درد عضلانی و شرایط پس از واکسن برای افراد دریافت کننده، بسیار شدید بوده و یا امکان دسترسی به پزشک نیز وجود نداشت، داروی استامینافن به عنوان مسکن و یا تب بر توصیه می شود.

پس از واکسینه شدن مایعات زیاد بنوشید و از استحمام تا ۴۸ ساعت بپرهیزید.
اگر پس از تزریق واکسن، قرمزی یا حساسیت به لمس در بازوی شما دیده شد و بیش از یک روز قرمزی شدید ادامه داشت حتما با پزشک خود تماس بگیرید.