مرمت دالان میرترابی سمنان پس از اخطار تخریب شهرداری

به گزارش ایسنا، حمیدرضا دوست‌محمدی، رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان سمنان از مرمت دالان میرترابی در بافت تاریخی سمنان خبر داد.

حمیدرضا دوست‌محمدی با اعلام این خبر افزود: مرمت، بدنه‌سازی، رفع خطر اضطراری، جمع‌آوری آوارهای خطرساز، تقویت پی‌ها و طاق‌های آسیب‌دیده ازجمله اقدامات انجام‌شده برای مرمت این دالان تاریخی است.

وی با اشاره به اینکه این دالان در بافت تاریخی شهر سمنان و در بخشی از بافت تاریخی که قسمت اعظم آن سر پوشیده و به‌صورت دالان است، قرار دارد، گفت: مرمت و حفاظت دالان میرترابی در حالی صورت گرفت که با اخطار تخریب شهرداری منطقه ۱ مواجه بود.

دوست‌محمدی تأکید کرد: حفاظت و رفع خطر با رویکرد پاسداشت فرهنگی‌تاریخی باید در اولویت کاری مسئولان به‌ویژه در شهرداری‌ها باشد.

او گفت: با انجام مرمت و حفاظت، این اثر در زمره میراث ماندگار شهر قرار گرفت که به‌جای تخریب، حفاظت شد تا نمونه قابل استنادی در رفع خطر در قالب ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها با نگاه مرمت و احیا در بافت ارزشمند تاریخی باشد.

او بیان کرد: ادامه روند رسیدگی به بافت تاریخی توسط متولیان شهری با نگاه حفاظت و مرمت و سامان‌دهی، فضاهای بافت تاریخی را آماده حیات دوباره می‌کند و محدوده بافت تاریخی و مالکان آن همانند همشهریان دیگر از حقوق اولیه خود بهره‌مند می‌شوند.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان سمنان تاکید کرد: حفاظت از بافت ارزشمند تاریخی سمنان نیاز به همکاری مسئولان، مردم و سازمان‌های مردم‌نهاد دارد.

به گزرش ایسنا به نقل از به ‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان،بافت تاریخی سمنان با ۳۵۷ هکتار وسعت، از کهن‌ترین و مهم‌ترین بافت‌های تاریخی کشور است و دارای آثاری از دوره ایلخانی تا قاجار است.