موزه لوور در ایران برپا می‌شود

سرویس اجتماعی – سفیر فرانسه در تهران با برتری خواندن تاریخ ایران نسبت به فرانسه از برپایی نمایشگاه‌ موزه لوور در ایران خبر داد و گفت: همچنین نمایشگاه هنر ایرانی در حوزه پرتره عصر قاجار در بهار ۲۰۱۸ در فرانسه برگزار می‌شود.

به گزارش فانوس به نقل از تسنیم، در دیدار فرانسوا سنمو سفیر فرانسه در تهران با زهرا احمدی پور – معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با ابراز خرسندی از دیدار معاون رئیس‌جمهوری، اظهار داشت: آیت‌الله رفسنجانی مرد بزرگی در صحنه سیاسی ۴۰ سال گذشته بودند، ایشان موافق گشایش روابط و گفتگو با کشورهای دیگر و به‌ویژه با کشور فرانسه بودند.

وی ادامه داد: پیش از ملاقات با شما در خصوص جنابعالی و فعالیت‌های دانشگاهی که داشتید مطالب بسیاری شنیدم، شما به‌عنوان استاد رشته جغرافیای سیاسی و عضو مرکز علمی جغرافیای سیاسی فعالیت داشتند که این فعالیت‌ها بسیار تحسین‌برانگیز است.

سفیر فرانسه تصریح کرد: خوشحالم که در این ساختمان زیبا که بازتاب خوبی از سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری است، حضور دارم.

هویت فرهنگ ایرانی بین مردم فرانسه شناخته شده است

سنمو با تأکید بر نظر رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در مورد تأثیر فرهنگ در گسترش روابط بین کشورها، گفت: فرانسه جزو نخستین کشورهایی است که وزارت فرهنگ را تأسیس کرد و فعالیت‌هایی را در خصوص حفظ و مرمت بناهای تاریخی انجام داد، ما امکانات بسیار زیادی را صرف امور فرهنگی و نگهداری از میراث فرهنگی کشورمان می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه هویت فرهنگ ایرانی بین مردم فرانسه شناخته‌ شده است، اضافه کرد: تاریخ کشور شما بسیار قدیمی‌تر و غنی‌تر از تاریخ فرانسه است.

سفیر فرانسه در تهران با اشاره به سفر دکتر روحانی به این کشور که حدود یک سال پیش انجام شد، تصریح کرد: این سفر در از سرگیری روابط بین دو کشور در زمینهٔ‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و به‌طور کلی تعامل همه‌جانبه تأثیر بسزایی داشت.

وی به همکاری باستان شناسان ایرانی و فرانسوی در پروژه‌های مشترک اشاره کرد و افزود: بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که بین دو کشور به امضا رسیده است در حال حاضر باستان شناسان فرانسوی در سه پروژه محوطه میرک سمنان، پاسارگاد و محوطه باستانی سمیرم با باستان شناسان ایرانی همکاری می‌کنند و ما به دلیل تسهیل حضور پژوهشگران فرانسوی در این پروژه‌ها از شما تشکر می‌کنیم.

برپایی نمایشگاه‌های متقابل بین موزه ملی ایران و موزه لوور

سنمو همچنین از همکاری‌های بین موزه‌ای دو کشور خبر داد و تصریح کرد: در سفر رئیس موزه لوور به ایران، توافقی همکاری در رابطه با همکاری‌های موزه‌ای بین موزه ملی ایران و موزه لوور به امضاء رسید که این تفاهم‌نامه سرآغازی برای رویدادهای مهم موزه‌ای بین دو کشور خواهد بود، به‌زودی نمایشگاهی از آثار موزه لوور در موزه ملی ایران برپا می‌شود، همچنین نمایشگاه هنر ایرانی در بهار سال ۲۰۱۸ در فرانسه برگزار خواهد شد که هنر پرتره عصر قاجار در این نمایشگاه در معرض دید مردم فرانسه قرار می‌گیرد.

سفیر فرانسه در تهران با بیان اینکه مسئله گردشگری برای کشور فرانسه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، اضافه کرد: فرانسه با ۸۰ میلیون گردشگر به‌عنوان نخستین مقصد گردشگران در جهان شناخته می‌شود اما با این‌ وجود ما برای رشد سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری، آموزش افراد در این صنعت و ارتقای سطح کیفی خدمات به گردشگرانی که به فرانسه سفر می‌کنند تلاش می‌کنیم، چراکه گردشگری برای تمامی کشورها یک مسئله اقتصادی بسیار مهم است که باعث رشد اقتصادی می‌شود.

وی با بیان اینکه رایزن اقتصادی سفارت فرانسه در تهران، مسئول پیگیری امور گردشگری است، افزود: برای دستیابی به راهکارهای افزایش همکاری‌های دو کشور در زمینهٔ گردشگری، پیشنهاد می‌کنم جلسه‌ای با حضور کارشناسان سازمان میراث فرهنگی ایران و رایزن اقتصادی فرانسه برگزار شود تا جزئیات این همکاری موردبررسی قرار گیرد.

سنمو همچنین به یکی از مؤسسات معتبر فرانسوی که در زمینهٔ گردشگری فعالیت‌های گسترده‌ای دارد اشاره کرد و گفت: کارشناسان ایرانی می‌توانند از خدمات آموزشی این موسسه و تجربیات مؤثر در حوزه گردشگری استفاده کنند، همچنین با توجه به انجام پروژه‌های زیرساختی در ایران، شرکت‌های معتبر فرانسوی که در این زمینه فعالیت دارند می‌توانند همکاری‌هایی را با طرف‌های ایرانی داشته باشند، به‌طور مثال شرکت اکور که یکی از شرکت‌های معتبر بین‌المللی در زمینهٔ هتل‌سازی است و از چند ماه قبل فعالیت خود را در ایران آغاز کرده است.

توسعه فرودگاه‌های اصفهان و مشهد توسط شرکت فرانسوی ونسی

سفیر فرانسه در تهران ادامه داد: توسعه ناوگان حمل‌ونقل هوایی از دیگر مواردی است که دو کشور می‌توانند همکاری داشته باشند، شرکت فرانسوی ونسی در حال نهایی کردن قرارداد توسعه فرودگاه‌های دو شهر اصفهان و مشهد است و این همکاری می‌تواند در مورد تمامی شهرها انجام شود.

وی با بیان اینکه، تعداد گردشگرانی که به ایران سفر می‌کنند رو به افزایش است، اضافه کرد: فیلم‌ها، مطالب و مقالات بسیار زیادی در مورد ایران در کشور فرانسه منتشر شده است که فرانسوی‌های با دیدن این مطالب بسیار علاقه‌مند سفر به ایران می‌شوند، من بسیاری از فرانسوی‌ها را می‌بینم که از سفر به ایران خاطره خوبی دارند، ما گردشگران فرانسوی را برای سفر به کشور شما تشویق می‌کنیم چراکه ایران یکی از امن‌ترین کشورهای منطقه و یکی از کشورهای نادر است که از پدیده تروریسم در امان مانده است.

سنمو همچنین بابیان اینکه صنایع‌دستی ایرانی تنوع و جاذبه بسیار زیادی دارد، گفت: مسائل دو جانبه در مورد صادرات صنایع‌دستی باید مورد بررسی قرار گیرد و شفاف شود، ما آمادگی داریم تا هر اطلاعاتی که موردنیاز است را در اختیار شما قرار دهیم.

شناسایی سلیقه و بازاریابی صنایع‌دستی در فرانسه

سفیر فرانسه در تهران ادامه داد: برای شناسایی سلیقه و بازاریابی در مورد صنایع‌دستی، پیشنهاد می‌کنم متخصصان ایرانی به فرانسه اعزام شوند تا با ارتباط با فدراسیون‌های صنایع‌دستی و گردشگری، موضوعات مربوط به صادرات صنایع‌دستی و عرضه آثار ایرانی در نمایشگاه‌های فرانسوی را مورد ارزیابی قرار دهند.

ایران یک مقصد امن برای گردشگران تمام کشورهاست

همچنین در این دیدار احمدی پور – معاون رئیس‌جمهوری با سفیر فرانسه در تهران در آغاز این دیدار فرار سیدن سال نو میلادی را به سفیر فرانسه تبریک گفت و برای داشتن سالی توأم با صلح برای تمامی کشورها ابراز امیدواری کرد و گفت: ایران یک مقصد امن برای گردشگران تمامی کشورهاست و برگزاری تورهای معرفی جاذبه‌های گردشگری ایران برای تورگردانان و رسانه‌های کشور فرانسه می‌تواند فضای واقعی کشور ما را برای گردشگران و مردم فرانسه تشریح کند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی در ادامه گفت: در دهه‌های اخیر پیام‌های غیر صلح‌آمیزی در مورد ایران به کشورهای دنیا مخابره شده است که منجر شده تصویر واقعی کشور ما دیده نشود، رسالت سازمان میراث فرهنگی این است که تصویر مناسب و واقعی ایران را به جهانیان ارائه کند.

پیشنهاد تشکیل کارگروه مشترک برای اجرای تفاهم‌نامه

احمدی پور با اشاره به اینکه تعامل فرهنگی بین کشورها، باعث ایجاد روابط مبتنی بر احترام و صلح می‌شود، گفت: دکتر روحانی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران با این رویکرد در راستای ارتباط کاملاً منطقی همراه با اعتدال و صلح با سایر کشورها حرکت می‌کند، در مسیر دستیابی به این هدف رئیس‌جمهوری به کشورهای مختلف از جمله به فرانسه سفر کردند و پیام صلح و دوستی را منتقل کردند.

وی اضافه کرد: سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تلاش می‌کند تا زمینه اجرایی شدن تفاهم‌های امضاشده در سفر رئیس‌جمهوری به فرانسه را فراهم کند و به نظر می‌رسد تشکیل یک کارگروه مشترک برای عملیاتی و اجرایی کردن تفاهم‌هایی که درزمینهٔ های میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری انجام‌شده، ضروری است.

معاون رئیس‌جمهوری همچنین با اشاره به برگزاری دهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته در تهران، گفت: فعالان صنعت گردشگری فرانسه می‌توانند در این نمایشگاه حضورداشته باشند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تصریح کرد: با توجه به تجربیات موفق کشور فرانسه درزمینهٔ جذب گردشگر، چگونگی استفاده از این تجربیات و آغاز همکاری‌های مشترک در این زمینه باید موردبررسی قرار گیرد.

احمدی پور با اشاره به اینکه، جمهوری اسلامی ایران یک مقصد امن برای گردشگران تمامی کشورهاست، افزود: برگزاری تورهای معرفی جاذبه‌های گردشگری ایران برای تور گردانان و رسانه‌های کشور فرانسه می‌تواند فضای واقعی کشور ما را برای گردشگران و مردم فرانسه تشریح کند.

وی همچنین با ابراز علاقه‌مندی نسبت به تحصیل دانشجویان ایرانی در دانشگاه‌های مرتبط با سه حوزه میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری فرانسه، گفت: افزایش تعاملات فرهنگی و علمی دو کشور در توسعه روابط همه‌جانبه مؤثر خواهد بود.

معاون رئیس‌جمهوری افزود: در ۶ ماهه اول سال ۹۵، کشور فرانسه در رتبه ۳۵ صادرات صنایع‌دستی ایران قرارگرفته است، با توجه به تنوع بی‌نظیر صنایع‌دستی ایران و علاقه مردم فرانسه به آثار هنری، باید راهکارهای افزایش حجم صادرات صنایع‌دستی ایرانی به فرانسه موردتوجه قرار گیرد.

احمدی پور در ادامه به پیشنهاد افتتاح فروشگاه‌های زنجیره‌ای صنایع‌دستی ایرانی در فرانسه را ارائه کرد و گفت: ما می‌توانیم صنایع‌دستی هنرمندان ایرانی را در اختیار فروشگاه‌های فرانسوی که مایل به عرضه این آثار هستند قرار دهیم، همچنین استفاده از فضای نمایشگاه‌های بین‌المللی که در فرانسه برگزار می‌شود برای عرضه صنایع‌دستی ایران هم می‌تواند به‌عنوان یک راهکار موردبررسی قرار گیرد.

تشکیل کمیته کاری زیرنظر معاون صنایع‌دستی

در پایان این دیدار معاون رئیس جموری با بیان اینکه، درگذشت آیت‌الله رفسنجانی، پس از رحلت امام خمینی (ره) بزرگ‌ترین ضایعه در ایران است، گفت: هرچند شرایط روحی مناسبی برای حضور در این جلسه نداشتیم اما طبق قرار قبلی تلاش کردیم تا این دیدار برگزار شود، ما سعی می‌کنیم که پیام آیت‌الله رفسنجانی را که پیام اعتدال، صلح و گفتگو در سیاست خارجی و داخلی بود را در این دولت منتقل کنیم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تصریح کرد: برای افزایش همکاری‌های بین دو کشور درزمینهٔ باستان‌شناسی و امور موزه‌ای باید جلسه کاری مشترکی برگزار شود.

احمدی پور ادامه داد: سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تمایل دارد تا از تجربیات مؤسسات معتبر فرانسوی که درزمینهٔ گردشگری فعالیت می‌کنند استفاده کند.

معاون رئیس‌جمهوری خاطرنشان کرد: پیشنهاد می‌کنم کمیته‌ای با حضور کارشناسان دو کشور برای افزایش همکاری ایران و فرانسه در زمینه‌های میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری زیر نظر بهمن نامور مطلق معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی تشکیل شود تا فعالیت‌ها با سرعت بیشتری دنبال شود.

درباره بخش تحریریه ویکی سمنان