هر «تنگی نفس» را با علائم کرونا اشتباه نگیرید

سید صفر موسوی پزشک عمومی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، در پاسخ به سوال یکی از مخاطبان مبنی بر اینکه من الان حدود ۴ روز است که تنگی نفس دارم ولی تب، گلو درد و سرفه ندارم. فقط نفسم درست بالا نمی‌آید و ریه ام خسته می‌شود، آیا دچار کرونا شده ام، گفت: این فرد اگر سابقه تنگی نفس داشته باشد این علائم باید بیشتر مورد بررسی قرار بگبرد که آیا فرد مورد نظر مبتلا به بیماری کووید ۱۹ است.

او اضافه کرد: تنگی نفس یکی از علائم بیماری کرونا است به شرط آنکه فرد در حالت استراحت دچار تنگی نفس باشد.

تنگی نفس همیشه خطرناک نیست و نیاز به مراقبت های ویژه پزشکی ندارد و معمولا به مرور زمان بهبود پیدا می کند، اما گاهی وجود یک بیماری یا مشکل جدی منجر به بروز تنگی نفس می شود که فورا باید تحت درمان قرار بگیرد. در ادامه به مهم ترین علل نفس تنگی اشاره می شود.

تنگی نفس بر اثر آسم
مسیر هوایی شما به طور ناگهانی تنگ و ملتهب می شود. در این شرایط ممکن است برای گرفتن هوا دچار چالش شوید، سرفه کنید و مخاط بینی داشته باشید و یا ممکن است در هنگام نفس کشید صدای خس خس بشنوید.

اینکه چرا این مشکل برای برخی افراد رخ می دهد مشخص نیست، اما عوامل زیادی باعث بروز حمله آسم می شوند، از جمله آلودگی، گرد و خاک، سیگار کشیدن، ورزش کردن، هوای سرد، سرماخوردگی و استرس.

پزشک می تواند علت بروز حمله آسم را تعیین کند و داروهایی برای استفاده در زمان حمله آسم تجویز می شود که به صورت استنشاقی مصرف می شوند و به فرد مبتلا کمک می کنند راحت تر نفس بکشد.

تنگی نفس بر اثر آلرژی

گرده گیاهان، گرد و غبار، گرد مربوط به حیوانات خانگی و سایر عوامل باعث بروز آلرژی می شوند. گاهی واکنش حساسیتی منجر به بروز آسم می شود، اما همیشه چیزی در هوا نیست که منجر به بروز این مشکلات شود، ممکن است لمس یک چیز یا خوردن برخی غذاها باعث بروز واکنش های حساسیتی و تنگی نفس شود.

در مورد کنترل بهتر آسم و حساسیت های خود با پزشک مشورت کنید. به علاوه حتما در صورت تغییر علائم با پزشک مشورت کنید.

استرس و نفس تنگی

زمانی که ترسیده اید یا نگران هستید، کمی سخت تر نفس می کشید. تنگی نفس بر اثر استرس خیلی مشکل بزرگ و نگران کننده ای نیست، اما اگر دچار بیماری های ریه مانند انسداد مزمن ریوی COPD هستید، تنگی نفس یک مشکل جدی محسوب می شود.

اگر مبتلا به آسم باشید یک استرس ناگهانی مانند تصادف می تواند منجر به بروز حمله آسم شود. حتی اگر کاملا سالم باشید، اضطراب ممکن است باعث شود آنقدر سریع نفس بکشید که دچار سبکی سر و ضعف شوید.

تنگی نفس بر اثر سرماخوردگی

ویروسی که منجر به آبریزش بینی، عطسه و گاهی تب می شود، تنگی نفس را نیز در پی دارد. این ویروس ریه و مسیر تنفس را تحریک می کند و منجر به سرفه شده و تنفس را نیز سخت می کند.

درمانی برای این شرایط نیست اما سرماخوردگی معمولا طی یک هفته یا بیشتر به خودی خود بهبود پیدا می کند. در صورتی که دچار تب شدید شده اید، سینه شما خس خس می کند یا نفس کشیدن برایتان سخت شده حتما به پزشک مراجعه کنید.

کم خونی و نفس تنگی
زمانی که خون به اندازه کافی سلول های قرمز سالم ندارد، اکسیژن کافی به بافت ها نمی رسد. این شرایط منجر به ضعف و خستگی می شود و گاهی تنگی نفس را در پی دارد. به علاوه کم خونی باعث سرگیجه و رنگ پریدگی می شود، دست ها و پاها سرد هستند و ضربان قلب تند خواهد بود.

عوامل زیادی باعث کم خونی می شوند، بنابراین درمان کم خونی به علت بروز آن بستگی دارد. اگر خسته هستید و علت آن را نمی دانید حتما به پزشک اطلاع دهید.