پیرترین و جوان‌ترین شهرهای نهمین استان پیر کشور

علیرضا ایزدپور، مدیرکل بهزیستی استان سمنان از جمعیت حدودا ۱۰درصدی سالمندان در این استان خبر داد و گفت: استان سمنان نهمین استان کشور از نظر فراوانی جمعیت سالمندان است.

علیرضا ایزدپور در گفت و گو با خبرنگاران ایسنا اظهار کرد: این استان با جمعیت ۹٫۹۸ درصدی سالمندان در رتبه نهم سالمندی کشور قرار دارد.

وی با اشاره به جمعیت سالمندان در این استان از شهرستان آرادان به‌عنوان پیرترین شهرستان استان نام برد و افزود: شهرستان سمنان نیز در بین هشت شهرستان این استان جوان‌ترین شهرستان محسوب می‌شود.

شهرستان‌های آرادان، سرخه، دامغان، مهدیشهر، میامی، شاهرود، گرمسار و سمنان به تریب دارای بیشترین و کمترین جمعیت سالمندی در این استان پهناور هستند.

۷۰ هزار و ۷۸ نفر از جمعیت کل استان در رده سنی سالمند قرار دارند که ۳۴ هزار و ۵۷۵ نفر از این سالمندان، مرد و ۳۵ هزار و ۵۰۳ نفر نیز زن سالمند هستند.

ابلاغ این سند از یک سو و همه‌گیری کروناویروس از سوی دیگر که بیشترین خطر را متوجه گروه سالمندان کرده، فرصتی فراهم کرد تا خدمات کیفی‌تری به این قشر از جامعه شود.

تکریم و حفظ منزلت سالمندان، ایجاد شرایط لازم برای خودمراقبتی و نگهداری عزتمندانه از سالمندان در خانواده، پوشش کامل بیمه‌ای، دسترسی آسان به انواع خدمات حمایتی، ارتقاء مهارت‌ها و توانمندی‌ها و بهره‌مندی از تجارب سالمندان در راستای افزایش مشارکت اجتماعی و آموزش شیوه زندگی سالم جهت نیل به سالمندی سالم و پویا و..از اهداف سند سالمندی است.

در حال حاضر سه هزار و ۳۲۹ نفر از سالمندان تحت حمایت بهزیستی استان سمنان قرار دارند که دو هزار و ۳۰۶نفر از این تعداد در حوزه توانبخشی و یک هزار و ۲۳ نفر در حوزه اجتماعی خدمات دریافت می‌کنند.

علاوه بر این پنج مرکز روزانه سالمندان نیز در استان فعایت دارند و هم اکنون قریب به ۵۰۰ نفر از سالمندان از خدمات این ۹ مرکز در سطح استان بهره‌مند هستند.

فراهم کردن امکان لازم برای تداوم حضور سالمندان در جامعه، حفظ موقعیت و جایگاه سالمندان در خانواده، تامین حداقل نیازهای سالمندان، کمک به حفظ احترام و حرمت سالمندان، زمینه‌سازی برای ارتقاء و توسعه مشارکت مردم در انجمن‌های مرتبط با سالمندان، تقویت جایگاه اجتماعی سالمندان، ارتقاء آگاهی عموم جامعه از پدیده سالمندی و اثرات بهداشتی، اجتماعی و اقتصادی آن، بهبود وضعیت زندگی سالمندان و پیشگیری از سوء تغذیه، بیماری‌های شایع و معلولیت در جمعیت سالمندی و..از اهداف و برنامه های شورای سالمندان در استان است.
در حال حاضر تعداد یک هزار و ۲۷۷ نفر سالمند از بهزیستی استان مستمری دریافت می‌کنند.

پرداخت کمک‌هزینه مناسب‌سازی و دسترسی مناسب‌ تر سالمندان به منزل و خودرو، پرداخت کمک هزینه وسایل کمک توانبخشی نظیر: ارتز و پروتز، ویلچر و… ، اجرای طرح مراقبین در منزل، تکریم سالمندان در دستگاه‌های دولتی، ایجاد شورای ساماندهی سالمندان در استان و شهرستان‌ها، مشارکت در طرح شیوه زندگی سالم در سالمندی با همکاری مراکز بهداشت دانشگاه علوم پزشکی، پیگیری امور مربوط به شهرهای دوستدار سالمند ،مناسب سازی فضاهای شهری و معابر و وسایل حمل و نقل عمومی و اجرای طرح آگاه سازی پیشگیری از معلولیت‌ها در دوران سالمندی و… از دیگر برنامه‌ها و طرح‌های مرتبط با حوزه سالمندی در بهزیستی این استان است.