۲۳۶ شکارچی در استان سمنان دستگیر شدند

فرمانده یگان حفاظت محیط‌زیست استان سمنان بابیان اینکه طی سال گذشته ۲۳۶ شکارچی در استان دستگیر شدند، گفت: وقوع جرائم محیط زیستی ۲۵ درصد کاهش داشت.
سرویس جامعه -حسن قاضی‌نژاد ضمن بیان اینکه برای اولین بار در سال ۹۶ جلوگیری از وقوع شکار بسیار بیشتر از کشف این جرم در استان سمنان بوده است، ابراز داشت: تخلف در استان نسبت به سال گذشته اگرچه از نظر دستگیری بیشتر شده ولی از نظر وقوع جرم کاهش پیداکرده است که دستگیری متخلفان ۳۰ درصد افزایش و وقوع جرم نیز ۲۵ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

به گزارش تجارت‌نیوز،قاضی‌نژاد بابیان اینکه طی سال گذشته ۳۱ قبضه سلاح غیرمجاز و ۶۸ قبضه اسلحه مجاز در استان سمنان ضبط شد، افزود: در سال گذشته از نظر صید آبزیان ۱۰ قطعه، شکار غیرمجاز ۵۶ قطعه، شکار پستانداران ۶۵ راس، زنده‌گیری پرنده ۱۱۷ قطعه در استان کشف شد که تمامی این موارد به دادسرا ارجاع و پرونده آن‌ها مورد رسیدگی قرار گرفت..
از بین رفتن ۲۵ هکتار از مراتع استان سمنان بر اثر آتش‌سوزی

فرمانده یگان حفاظت محیط‌زیست استان سمنان بابیان اینکه در سال گذشته بیش از ۱۰۰ مورد از دستگیری متخلفان منجر به کسب تعهد شده است، ابراز داشت: کسب تعهد از متخلفان شامل دستگیری متخلف قبل از ورود به منطقه است که به دلیل نبود بزه صورت گرفته و با کسب تعهد و رافت اسلامی این افراد آزاد و جزئی از بدنه و همیار محیط‌زیست شدند و موردی هم از دستگیری این افراد گزارش نشده است.

قاضی نژاد بابیان اینکه طی سال گذشته ۲۳۶ متخلف در استان سمنان دستگیر و به مراجع قضایی ارجاع داده شدند، تصریح کرد: از تعداد ۱۴۶ پرونده قضایی حوزه محیط‌زیست ۱۲۳ مورد منجر به صدور رای شده و ۲۳ مورد از این پرونده‌ها نیز در جریان است.

وی بابیان اینکه طی سال گذشته متاسفانه ۱۳ مورد آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع به یگان حفاظت محیط‌زیست گزارش‌شده است، افزود: در سال ۹۶ حدود ۲۵ هکتار از مراتع استان که تحت مدیریت سازمان و یگان حفاظت جنگلی و مرتعی است از بین رفت که بدترین آن را می‌توان به نابودی قسمتی از جنگل رودبارک و جنگل ابر اشاره کرد.
تجهیز محیط‌بان‌های استان سمنان به جلیقه ضد گلوله

فرمانده یگان حفاظت محیط‌زیست استان سمنان بابیان اینکه با هشت استان هم مرز هستیم و این امر زمینه حضور شکارچیان غیربومی را افزایش می‌دهد، ابراز داشت: بنا بر ابلاغیه یگان حفاظت محیط‌زیست، محیط بان‌های استان نیز همزمان با سراسر کشور به جلیقه ضدگلوله تجهیز شدند که با توجه به اهمیت کار این افراد تجهیزاتی شامل کیسه‌خواب و کوله‌پشتی مناسب، شوکر، دستبند، اسپری و اسب در اختیار آن‌ها قرار خواهد گرفت.

قاضی نژاد روند رای‌های جایگزین را در بازدارندگی از وقوع جرم مثبت خواند و تصریح کرد: در جلسه با دادستان استان سمنان پیرامون این موضوع بارها بحث و تبادل نظر شد که البته این رای‌ها بیشتر در حوزه شاهرود صادرشده است که این تعدیل مجازات‌ها توانسته نقش بازدارندگی خودش را به نحو مطلوب ایفا و فرد متخلف را جزیی از محیط‌زیست کند.

وی افزود: اجبار متخلف به خرید تانکر آبرسانی و علوفه احتمالی تجلی جرم را بیشتر می‌کند و در واقع رای‌هایی با احکام کاشت درخت، آموزش محیط‌بانی، آموزش محیط‌زیست ارزش بیشتری دارد و حتی موردی را در دستگیری چند شرور داشتیم که این افراد بعد از رای‌های جایگزین دوشادوش محیط بان‌ها قرار گرفتند و بسیاری از مناطق ما به واسطه همین امر امن شده است.
سازمان‌های مردم نهاد، فرهنگ سازان محیط زیست

فرمانده یگان حفاظت محیط‌زیست استان سمنان بابیان اینکه سمن‌های محیط زیستی قدم اول پاسداری حفاظت محیط‌زیست را برمی‌دارند، ابراز داشت: با توجه به کمبود نیروی انسانی و وجود ۲۵ درصد مساحت استان از جمله مناطق چهارگانه محیط‌زیست، وجود سمن‌های زیست محیطی می‌تواند بسیار اثربخش باشد.

قاضی نژاد اضافه کرد: از ۱۱ درصدی که محیط‌زیست کل کشور می‌تواند از این عرصه حفاظت کند ۱۹ درصد آن در استان سمنان است، در کشور محیط بان سه برابر یک فرد ولی در استان سمنان هر یک محیط‌بان به اندازه هفت نفر کار می‌کند که اگر مردم و ان‌جی‌اوها نباشند و فرهنگ‌سازی نکنند اوضاع محیط‌زیست چندان جالب نخواهد بود، لذا اقدامات سازمان‌های مردم‌نهاد بازدارنده است.