موقعیت جغرافیایی

استان سمنان ، استانی با تنوع اقلیمی متفاوت ، سرزمین کوه، جنگل ، کویر، سرزمین گویش ها و مهد بزرگان است. این استان، با وسعتی حدود ۹۶۰۰۰ کیلو متر مربع ، ۶/۵ در صد از مساحت کل کشور را به خود اختصاص داده و از این لحاظ ششمین استان کشور است. شهر سمنان با وسعتی حدود ۲۲۱۹ کیلو متر مربع در دامنه ی جنوبی رشته کوه های البرز قرار گرفته است که از شمال به استان مازندران ، از جنوب به دشت کویر، از شرق به شهرستان دامغان و از غرب به شهرستان گرمسار ختم می شود. ارتفاع سمنان از سطح دریا ۱۱۱۷ متر می باشد و هر چه از غرب به شرق این استان پیش می رویم به میزان ارتفاع آن از سطح دریا افزوده میشود، به این شکل که شهر گرمسار که از غربی ترین شهر های استان محسوب می گردد ،۸۲۵ متر و شهر شاهرود که شرقی ترین شهر استان به شمار می آید ،۱۳۶۵ متر از سطح دریا ارتفاع دارند و این امر باعث شده که این دو شهر به ترتیب گرمترین و سردترین مناطق استان قلمداد شوند.

با توجه به اسناد و مدارک و بررسی های انجام شده، استان سمنان دارای بیش از ۱۱۴۷ اثر تاریخی است که تا کنون ۷۱۸ اثر در فهرست آثار تاریخی به ثبت رسیده است. محققان سمنان را جزیره لهجه ها می دانند به این دلیل که در این منطقه تنوع گویشی خاصی وجود دارد تا جایی که در برخی محله ها نیز در نوع گویش تفاوت هایی مشاهده می شود.

معرفی سمنان

  • شهرستان سمنان، مرکز استان سمنان می باشد که در ۲۰۵ کیلومتری شرق تهران و بر سر راه تهران به خراسان واقع شده است.
  • این استان، دارای هشت شهرستان شامل سمنان، شاهرود، دامغان،گرمسار، مهدیشهر، میامی، آرادان و سرخه می باشد.
  • شهرستان سمنان دارای سه بخش مرکزی، مهدیشهر(سنگسر) و سرخه می باشد.
  • مختصات جغرافیایی آن با طول ۵۳ درجه و ۲۳ دقیقه، عرض ۳۵ درجه و ۳۳ دقیقه و ۳۰ ثانیه مشخص می شود.
  • اختلاف ساعت تهران با سمنان ۷ دقیقه و ۴۰ ثانیه است.
  • هوای شهر سمنان خشک و معتدل و سالم،زمستان آن سرد و معتدل و تابستان آن گرم است.

آب شهر از 12 کیلومتری شمال سمنان و طول رودخانه گلرودبار از چشمه های خارج تا حدود آبادی درجزین تامین و بوسیله لوله به سمنان منتقل می شود. شهر سمنان دارای هفت محله معروف، محله رفسنجان واقع در جنوب غربی شهر سمنان، محله لتیبار واقع در شمال شرقی سمنان، محله شاهجو واقع در جنوب شرقی سمنان، محله ناسار واقع در مرکز و شمال غربی شهرسمنان و محلات زاوغان،کوشمغان و کدیور واقع در 4 کیلومتری مغرب سمنان در محلات ثلاث، می باشند. سه محله ی اخیر،محلات ثلاث یا سمنک نامیده میشوند.

مطالب بالا برگرفته از این منابع می باشد.

ایده ، نظر ، پیشنهاد